Sport

Doi luptători de stil liber din Republica Moldova au urcat pe podium la Campionatul European

Doi luptători de stil liber din Republica Moldova au urcat pe podium la Campionatul European, rezervat sportivilor de până la 20 de ani. Alexandru Gaidarlî și-a adjudecat medalia de argint, iar Alexandru Borș a cucerit bronzul.

Gaidarlî a evoluat în limitele de 70 de kilograme, și a învins sportivi din Italia, Bulgaria, Ucraina și Germania. În finală, a cedat în fața lui Mogamed Baitukaev, care a evoluat sub steag neutru.

Alexandru Borș a câștigat finala mica, pentru bronzul categoriei de 86 de kilograme, și s-a impus în fața ucraineanului Pavlo Vaskovskyi.

Campionatul European de Lupte, rezervat sportivilor de până la 20 de ani, s-a desfășurat în orașul sârb Novi Sad.