Sport

Andrian Mardare a câștigat aurul la o competiție atletică din Cehia

video

Atletul Andrian Mardare și-a trecut în palmares o nouă medalie. Aruncătorul de suliță din Republica Moldova a obținut aurul, după ce a înregistrat cel mai bun rezultat la o competiție internațională din Cehia.

floare carpet

Andrian Mardare și-a asigurat titlul de campion din prima încercare, după ce a aruncat sulița la o distanță de 81,97 de metri. Atletul a avut un avans de patru metri față de ceilalți participanți.

Elevul lui Valeriu Lungu a împărțit podiumul de premiere cu ibericul Manu Quijera și cehul Krystof Kozac.

Aflat pe locul zece în clasamentul mondial, Andrian Mardare țintește calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris. Atletul a fost, în 2021, la Olimpiada din Japonia și a ocupat locul șapte.

Deocamdată, Republica Moldova are 14 sportivi calificati la marele eveniment din vară. Jocurile Olimpice se vor desfășura în perioada 26 iulie – 11 august și vor fi difuzate, în exclusivitate, de TVR MOLDOVA.