Sport

Dan Olaru s-a impus în etapa de debut a Cupei Mondiale la tir cu arcul

Arcașul Dan Olaru a avut o evoluție superbă la etapa de debut a Cupei Mondiale. Sportivul din Republica Moldova s-a dovedit a fi cel mai bun dintre cei 133 de participanți și a cucerit medalia de aur.

ZFR

Dan Olaru a impresionat la competiția din Antalya. Basarabeanul a câştigat titlul suprem după ce a obținut șapte victorii în proba individuală. În duelul decisiv, sportivul pregătit de Irina Cecanova, s-a întâlnit cu francezul Jean-Charles Valladont, vicecampion olimpic în 2016.

Arcașul din Republica Moldova a țintit mai bine decât adversarul său. Olaru s-a impus, cu scorul general de 6 la 4 și a triumfat în prima etapă de la Cupa Mondială.

Grație acestui succes, arcașul Dan Olaru și-a asigurat, în premieră, prezența în finala de la Cupa Mondială, unde vor concura opt cei mai buni sportivi.

Competiția se va desfășura în luna octombrie și va fi gazduită de un oraș din Mexic.

De asemenea, evoluția la turneul internațional a contat și pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, programate anul viitor.