Politic

„Nu-l vor ține în închisoare”: Sandu, despre riscul ca Plahotniuc să fie eliberat de foștii aliați

post-img
Maia Sandu

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat în cadrul emisiunii realizate de Dorin Galben că revenirea la putere a forțelor politice legate de Vladimir Plahotniuc ar putea compromite definitiv justiția și procesul de tragere la răspundere a fostului lider democrat.

„Nu cred nicio secundă că a fost un plan să se lase arestat. Eu cred că, acum că a fost arestat, își face planuri să mituiască pe unul sau pe altul. Cel mai bine este să nu elaborăm prea mult pe acest subiect, deoarece urmează decizii în instanțele de judecată. El trebuie să răspundă pentru toate abuzurile pe care le-a comis. El a comis abuzuri grave în această țară”, a afirmat șefa statului.

Citește și: /VIDEO/ Vladimir Plahotniuc, adus în cătușe la Chișinău

Maia Sandu a subliniat că, după ani de sacrificii și suferințe cauzate de „furtul miliardului” și de regimul oligarhic, există riscul ca prin cumpărarea voturilor și prin influența financiară a Rusiei, partidele apropiate lui Plahotniuc să revină la guvernare.

„Imaginați-vă dacă cei care astăzi beneficiază de voturi cumpărate ajung la putere. Cine dintre ei nu a avut o relație cu Plahotniuc? Dodon a avut o relație cu Plahotniuc, Voronin a avut o relație cu Plahotniuc. Dacă îi luăm pe degete, toți au avut. - Credeți că, dacă vin la putere prin manipulare și bani aruncați de Rusia, o să-l țină pe Plahotniuc la închisoare? - Nu, pentru că Plahotniuc are foarte multe lucruri cu care să-i șantajeze”, a avertizat președinta.

Potrivit ei, cel mai grav este că după ce cetățenii au trecut prin ani de nedreptăți și pierderi, există încă cetățeni dispuși să-și vândă voturile și să-l scape nepedepsit pe Plahotniuc. 

Citește și: Plahotniuc este adus astăzi la Chișinău după ce a fost fugar șase ani și s-a ascuns în 20 de state

Fostul lider democrat Vladimir Plahotniuc, care a fugit acum mai bine de șase ani din Republica Moldova, pe 14 iunie 2019, a fost adus joi, 25 septembrie, la Chișinău, sub escortă, din Grecia. El a fost prins pe 22 iulie în Aeroportul din Atena. Oligarhul urmează să fie plasat în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău într-o cameră separată, deoarece a deținut o funcție publică.

În R. Moldova, el riscă de la opt până la 25 ani de închisoare.

author-img_1

Iuliana Adiaconiței

Reporter