Ambasadorul României la Chișinău, Cristian-Leon Ţurcanu, și-a exercitat dreptul la vot, sâmbătă dimineață, la una dintre cele 64 de secții de votare deschise pentru cețățenii români din Republica Moldova. Sâmbătă, 17 mai, este cea de-a doua zi de scrutin pentru cetățenii români din diaspora și Republica Moldova pentru de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale din România.
La ora 7:00, s-au deschis toate cele 64 de secții de votare de pe teritoriul Republicii Moldova unde cetățenii își pot exercita dreptul la vot. În cursa prezidențială participă doi candidați: George Simion, liderul AUR, și Nicușor Dan, primar de București.
În diaspora și în Republica Moldova, procesul electoral este organizat pe parcursul a trei zile: 16, 17 și 18 mai.
Vineri, în prima zi de vot, în Republica Moldova, a fost înregistrată o prezență record de peste 28.200 de alegători, cu peste 16.000 mai mult decât în prima zi de vot din primul tur.
În cadrul primului tur de scrutin, în primul tur, s-a înregistrat o prezență de circa 11.600 de alegători.