Astăzi se încheie un amplu eveniment din domeniul HoReCa. Timp de patru zile, doritorii au putut vizita patru expoziţii cu alimente și tehnologii alimentare, de la un centru de expoziţii din ChişinăuMoldexpo. Oamenii au avut posibilitatea să-şi cumpere produse alimentare, să investească în echipamente speciale sau să participe la seminare despre alimentaţia sănătoasă.
În aceste zile, Moldexpo a fost un spațiu destinat promovării industriei alimentare și a tehnologiilor pentru producerea, păstrarea și ambalarea produselor. Sunt peste 150 de producători și distribuitori de produse alimentare, echipamente și tehnologii pentru industria alimentară, cea de prelucrare, depozitare, ambalare din Republica Moldova, Italia, Polonia, România și Ucraina.
STEFANO BERNABEO, director comercial: Mai mult accentul nostru este pe produsele fresh, la 4 grade, vorbim de mezeluri, caşcavaluri, avem un sortiment foarte foarte mare. Aici am adus şi produsele fără control de temperatură. Avem o gamă mare, la vreo 400-500 de poziţii. În principal, noi lucrăm cu Horeca, cu restaurante, săli de nuntă, pizerii în toată Republica Moldova.
Pe lângă produse alimentare, vizitatorii au putut cumpăra utilaje şi aparate din domeniul alimentar.
ŞTEFAN MANOLE, reprezentant companie: În principal vorbim despre esspresoare de tip multiboiler, lucru care este foarte important pentru a putea să avem o constanţă perfectă când este vorba de temperatură la care noi extragem cafeaua sau presiunea la care noi extragem cafeaua.
VADIM BUBULICI, reprezentant companie: Compania produce toată gama de utilaje pentru industria prelucrării cărnii, panificaţie, începând de la staţii de igienizare care sunt strict necesare pentru funcţionarea normală a unei produceri, uscătoare pentru încălţăminte, mese din inox.
„Da, ne-a părut ceva interesant, se poate de făcut o alegere, dar momentan analizăm. De ce aparate aveţi nevoie, ce căutaţi... - Frigidere de exemplu, utilaje de bucătărie, da”.
NADEJDA RAŢEEVA, director marketing Moldexpo: Avem peste 150 de companii. Aceştia sunt liderii pieţei, producători, distribuitori oficiali, dealeri de tehnologii, echipamente pentru horeca şi pentru industria alimentară, dar şi start upuri care deabia se lansează chiar în cadrul expoziţiei. Cred că e unica expoziţie din Republica Moldova care lucrează în format de test drive. Toate echipamentele pe care le vedeţi la noi sunt puse în acţiune.
În cadrul expoziției vizitatorii au putut afla mai multe despre alimentația sănătoasă, au putut participa la seminare și degustări de produse.
REPORTER: MĂDĂLINA COCIU Imagine: Eugen Picicur