Debutul echipei Republicii Moldova la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing se amână. Biatlonistul Maxim Makarov a fost testat pozitiv la COVID-19, şi din acest motiv, "tricolorii" nu au participat astăzi la proba de ştafetă mixt. Este a doua veste tristă pentru lotul naţional, după ce un alt biatlonist, Mihai Usov, a ratat Olimpiada din cauza coronavirusului.
PETRU BRIA, Secretar General al Federaţiei de Biatlon: „Din păcate, la intrarea în China, Maxim Macarov a fost testat pozitiv şi din această cauză n-am putut fi prezenţi la ştafeta de mixt în premieră. Aşteptăm acum să aibă două teste negative, ca să poată să iasă la startul de individual – 20 de km”.
La proba de ştafetă mixt, Maxim Macarov trebuia să facă pereche cu ceilalţi trei biatlonişti: Pavel Magazeev, Alina Stremous şi Alla Ghilenko. Săptămâna viitoare, ei urmează să participe la cursele individuale. Fetele vor concura luni, 7 februarie, iar băieţii, o zi mai târziu. De asemenea, la Jocurile Olimpice de la Beijing va concura şi Doina Descalui. Ea va evolua tot pe 7 februarie, în proba de sanie.
La proba de ştafetă mixt, Maxim Macarov trebuia să facă pereche cu ceilalţi trei biatlonişti: Pavel Magazeev, Alina Stremous şi Alla Ghilenko. Săptămâna viitoare, ei urmează să participe la cursele individuale. Fetele vor concura luni, 7 februarie, iar băieţii, o zi mai târziu. De asemenea, la Jocurile Olimpice de la Beijing va concura şi Doina Descalui. Ea va evolua tot pe 7 februarie, în proba de sanie.