TV Network
Canalele TVR
Social

Premierul și ministrul Educației, reacții la protestul profesorilor: „Trebuie să venim cu soluții”

post-img
Vasile Tofan

Premierul Vasile Tofan și ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, au comentat, în cadrul ședinței Guvernului, protestul profesorilor organizat astăzi în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău. Cei doi oficiali au declarat că revendicările cadrelor didactice trebuie tratate drept o prioritate și că autoritățile trebuie să vină cu soluții pentru majorarea veniturilor.

Premierul Vasile Tofan a spus că profesorii au dreptul să protesteze și că acțiunea lor este firească într-o societate democratică.

„Cred că au dreptul să o facă și trebuie să o facă. Trăim într-o societate democratică unde lumea luptă pentru drepturile lor și eu salut acest lucru", a declarat Tofan.

Potrivit premierului, responsabilitatea autorităților este acum să răspundă așteptărilor profesorilor și să se concentreze pe soluții, nu pe justificarea întârzierilor.

„Nu vreau să ne focusăm pe a explica de ce avem întârzieri, dar să ne focusăm pe ce facem și cum vom ajuta acești oameni. Trebuie să venim cu soluții", a menționat premierul.

Vasile Tofan a anunțat că Executivul va prezenta astăzi, la ora 14:00, într-o conferință de presă, un set de măsuri identificate pentru legea salarizării, care vizează inclusiv și situația cadrelor didactice

Premierul a subliniat că majorarea veniturilor bugetare trebuie să fie una dintre direcțiile principale pentru ca statul să poată răspunde solicitărilor profesorilor.

„Trebuie, în primul rând, să ne focusăm să creștem veniturile la buget pentru a satisface așteptările oamenilor, pentru că ei au dreptul să ceară ceea ce cer", a spus Tofan.

Șeful Guvernului a adăugat că subiectul trebuie să devină „prioritatea numărul unu" pentru săptămâna următoare.

La rândul său, ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a recunoscut că autoritățile au avut anumite angajamente față de cadrele didactice și că în prezent trebuie identificate soluții pentru a se apropia cât mai mult de onorarea acestora.

„Am avut anumite angajamente în perioada anterioară și acum trebuie să căutăm soluții pentru a ne apropia cât mai mult pentru onorarea lor", a declarat Perciun.

Ministrul a menționat că, în ultimii ani, au fost făcute investiții importante în sistemul educațional și a subliniat că Republica Moldova alocă în prezent aproximativ 6,3% din PIB pentru educație.

„Educația este o prioritate națională. Este clar că lucrurile care s-au făcut deja nu sunt suficiente pentru a răspunde cererilor care sunt astăzi", a precizat ministrul.

Dan Perciun a anunțat că autoritățile vor discuta cu profesorii imediat după ședința Guvernului și vor organiza consultări cu reprezentanții sindicatelor. Ulterior, Executivul urmează să prezinte măsurile pe care le consideră fezabile în acest moment.

În același timp, ministrul a vorbit despre proiectul noii legi a salarizării, care se află în proces de definitivare. Potrivit lui Perciun, prevederile proiectului ar urma să contribuie la creșterea veniturilor în sistemul bugetar, chiar dacă nu reprezintă o schimbare„"spectaculoasă".

„Lucrurile care sunt incluse acolo sunt bune, nu sunt spectaculoase, dar sunt bune și vor mișca sistemul înainte din punct de vedere salarial", a declarat ministrul.

Cadre didactice din întreaga țară s-au adunat astăzi, 19 august, în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău, pentru a cere autorităților să respecte angajamentul privind majorarea salariilor începând cu 1 septembrie 2026. Protestul este organizat de Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ).

author-img_1

Iuliana Adiaconiței

Reporter