Luptătorul Valeriu Mircea a devenit campion în cadrul promoției KSW, una dintre cele mai puternice ligi europene de arte marțiale mixte. El a obtinut victoria in gala organizată în Cehia.
Cunoscut sub numele de Lupul Singuratic, Valeriu Mircea a fost încoronat campion în categoria de până la 70 de kilograme. În lupta pentru titlu, sportivul din Republica Moldova l-a invins pe Leo Brichta, un luptător cu o serie impresionantă de victorii, neinvins din 2019.
Valeriu Mircea a vrut să aducă centura acasă pentru a demonstra că și în Republica Moldova există sportivi talentați. Printre susținători s-a numărat și logodnica sa, Anastasia Nichita, campioană mondială și europeană la lupte.
VALERIU MIRCEA, campion: „O luptă foarte grea. Leo este un oponent foarte bun. Eu ştiam că este bun. Am arătat o luptă frumoasă şi spectaculoasă cum am promis. Această victorie este pentru fratele meu, care nu mai este în viaţă”.
A fost victoria cu numărul 30 în cariera lui Valeriu Mircea. Gala KSW este una dintre cele mai prestigioase promoții de arte marțiale mixte din Europa.