Republica Moldova a făcut progrese la capitolul egalităţii de gen. Totuşi, există diferenţe de percepţie. Femeile, în comparaţie cu bărbaţii, sunt mai predispuse să perceapă egalitatea de gen ca pe un drept fundamental. Sunt câteva dintre concluziile studiului "Bărbaţii şi egalitatea de gen în Republica Moldova", realizat de Centrul de Drept al Femeilor.
Întrebările studiului s-au axat pe patru subiecte: îngrijirea şi educaţia copiilor, violenţa în baza de gen, sănătatea reproductivă şi responsabilităţile casnice. Rezultatele arată că 86 la sută dintre bărbaţi şi 71% dintre femei sunt de acord că rolul femeii în familie este strâns legat de îngrijirea şi educaţia copiilor.
ÎNGRIJIREA COPIILOR
Bărbaţi- 86%
Femei- 71%
Datele studiului mai evidenţiază faptul că, în Republica Moldova, responsabilităţile casnice sunt împărţite în funcţie de gen.
ÎMPĂRŢIREA RESPONSABILITĂŢILOR
Bărbaţi- 55%
Femei- 64%
Nevasta, femeia ar trebui să fie mai ascultătoare, aşa cum scrie şi în biblie. Femeia ar trebui să facă lucru legat de ea, bucătărie, curăţenia... Eu pot să-i dau o mână de ajutor, mă pricep şi eu. Bărbatul ar trebui să răspundă de bani şi toate la rând.
„Bărbatul lua decizie, iar femeia era pe locul doi, înainte. Acum, cel care câştigă mai mult, acela e principal în casă. Aşa mi se pare mie.”
O altă concluzie se referă la stereotipurile privind violenţa sexuală. Viziunea precum că o femeie agresată, înclusiv sexual, ar fi chiar ea de vină pentru ceea ce i s-a întâmplat este împărtăşită de 33% dintre bărbaţi şi 21 la sută dintre femei.
STEREOTIPURI PRIVIND VIOLENŢA SEXUALĂ
Bărbaţi- 33%
Femei- 21%
Studiul a fost realizat pentru prima dată în 2015. De atunci şi până în 2024, situaţia s-a îmbunătăţit la toate capitolele, spun autorii. Cercetarea a fost efectuată de Centrul de Investigaţii şi Consultanţă SocioPolis la iniţiativa Centrului de Drept al Femeilor în parteneriat cu Ministerul Muncii şi Fondul ONU pentru Populaţie.
ANGELINA ZAPOROJAN-PÎRGARI, director executiv, Centrul de Drept al Femeilor: Credem noi că rezultatele din acest studiu sunt îmbucurătoare pentru că pe multe capitole am înregistrat progrese, în special aici mă refer la domeniul violenţei în familie şi percepţiile legate de toleranţă. Vedem o descreştere acolo. Dacă e să vorbim despre implicarea bărbaţilor în creşterea şi educarea copiilor, avem o creştere.
MARCELA ADAM, deputat în Parlamentul Republicii Moldova: Parlamentul Republicii Moldova şi-a asumat un angajament ferm de a promova politici pentru a atinge acel nivel de egalitate de gen care să realizeze sau să contribuie la consolidarea unei societăţi incluzive, unei societăţi prietenoase cu toţi cetăţenii ei.
KARINA NERSESYAN, reprezentantă de ţară UNFPA: Constatăm o îmbunătăţire la capitolul ajutorul şi implicarea bărbaţilor alături de femei în treburile casnice. Totodată, vedem o situaţie mai bună la capitolul raportări ale situaţiilor de violenţă împotriva femeilor.
DIANA CHEIANU-ANDREI, sociolog: Recomandările ar fi ca, dacă totuşi vrem să mergem pe paşii egalităţii de gen, trebuie să ne gândim să o facem într-o formă cât mai constructivă. Există grupuri ale populaţiei cu care trebuie de lucrat mai mult. Spre exemplu mediul rural.
Cercetarea a fost realizată pe un eşantion de 1529 de respondenţi, cu vârste cuprinse între 18 şi 59 de ani. Marja de eroare a studiului este de +-4,3%, în cazul femeilor, şi de +-3,1%, pentru bărbaţi.