Politic

Deputat PAS, Lilian Carp: „Moscova și-a schimbat tactica de luptă în R. Moldova, ca să compromită integrarea în UE”

post-img
Deputat PAS, Lilian Carp: „Moscova și-a schimbat tactica de luptă în R. Moldova, ca să compromită integrarea în UE”

Necesitatea integrării europene a Republicii Moldova și obstacolele pe care le întâmpină guvernarea de la Chișinău în realizarea acestui proces, au fost subiectele discutate la emisiunea „Punctul pe AZi” de la TVR Moldova. Invitații emisiunii și-au aliniat opinia, susținând că singura opțiune viabilă pentru Republica Moldova este integrarea în Uniunea Europeană.

La propunerea europarlamentarul PNL, Siegfried Mureșan, Parlamentul European a acceptat integrarea graduală a Republicii Moldova în Piața Unică Europeană. Potrivit europarlamentarului, scopul urmărit este ca oamenii din Republica Moldova să aiba un standart de viață european deja înaintea aderarării la UE. 

„Propunem această integrare graduală pentru a integra mai rapid Republica Moldova în UE și pentru ca cetățenii R. Moldova să simtă beneficiile integrării cât mai rapid, chiar și înainte ca R. Moldova să devină membru cu drepturi depline și ca procesul de integrare să se finalizeze. Vom începe de acum să integrăm R. Moldova în și mai multe programe, proiecte economice. Scopul este să avem libertate de mișcare a bunurilor, a persoanelor, a serviciilor, a capitalurilor între R. Moldova și UE. Înseamnă că inteprinzătorii din R. Moldova vor putea exporta fără restricții, cu mai puțină birocrație, mai simplu, mai rapid și mai ieftin pe piață europeană. Investitorii europeni vor putea veni să investească în R. Moldova cu formalități mai puține, vor putea crea locuri de muncă stabilite, bine plătite aici. De altfel, deja în ultimii 2 ani R. Moldova a devenit membru al câtorva programe ale UE: programul european privind infrastructura, digitalizarea, finanțarea înteprinderilor mici și mijlocii, programul european de sănătate și R. Moldova poate beneficia din aceste programe, inclusiv financiar, cu fonduri europene, la fel ca oricare stat membru UE. Deja înainte de aderarea la UE, vrem standart de viață european pentru oamenii din R. Moldova.”

Deputatul PAS, Lilian Carp susține că Moscova și-a schimbat tactica de luptă politică în Republica Moldova, cu scopul de a compromite integrarea în UE. 

„ Societatea a privit beneficiile UE prin prisma partidelor și politicienilor și uneori se întrebaău „ O astfel de Europă ne dorim, cum sunt politicienii de la Chișinău?”. În UE asemenea tip de polticieni care fură, care fac anumite mișmașuri, ei răspund cu libertatea și noi cunoaștem destule cazuri în UE unde politicienii corupți răspund cu libertatea. Moscova și-a schimbat tactica de luptă politică în R. Moldova. Dacă anterior puteau merge deschis cu un politician pro-rus, așa cum a fost Voronin, cum a fost Dodon, care făceau declarații și rapoarte lui Putin, ei ințeleg foarte bine că vectorul european în R. Moldova are o susținere mai mare decât a partidelor politice pro-europene, pentru că lumea deja conștientizează că integrarea europenă nu reprezintă un partid sau altul, dar este un obiectiv la care vrem să ajungem. Și atunci e clar că Moscova are nevoie să planteze un reprezentat al său care va lua deciziile necesare pentru ei, să-i planteze pe acest escher politic care are ca obiectiv integrarea europeană. ”

Emisiunea poate fi vizionată în continuare: 

author-img_1

Iuliana Adiaconiței

Reporter