Poliția relatează că a fixat mai multe cazuri în care s-au oferit și s-au primit bani în schimbul prezenței la mitingul organizat sâmbătă de formațiunile proruse PSRM, PCRM, „Inima Moldovei” și „Viitorul Moldovei” în centrul Chișinăului.
„Cei 300 de lei promiși la sfârșitul manifestației erau așteptați și de două minore – de 14 și 17 ani – din raionul Criuleni după ce au fost convinse la telefon de un bărbat să vină la protest ca ulterior să fie plătite”, se spune într-un comunicat al Inspectoratului General al Poliției.
Acum cei care au achitat și cei care au acceptat banii pentru a protesta vor fi documentați de polițiști.
Potrivit site-ului socialiștii, cele patru partide pro-ruse – PSRM, „Inima Moldovei”, PCRM și „Viitorul Moldovei” – au organizat protest în centrul Chișinăului.
„Suntem pentru limba moldovenească, pentru tradițiile noastre și valorile ortodoxe, pentru suveranitatea și neutralitatea Moldovei, pentru dreptate și un viitor fără dictat din extern. Țara noastră nu este proprietatea privată a PAS. Nu vom permite ca Moldova să fie transformată într-un avanpost al intereselor străine”, se relatează într-un comunicat al formațiunii despre acțiunea de protest.
Cele trei partide sunt cunoscute pentru răspândirea falsurilor rusești, care asociază integrarea europeană cu dispariția tradițiilor și valorilor ortodoxe.
Pe 10 iulie, Dodon, Vlah și Tarlev au fost într-o vizită la Moscova, unde s-au întâlnit cu vicepremierul rus Alexandr Novak. Cele patru partide merg în bloc la alegerile parlamentare de pe 28 septembrie.