Doi oameni au murit şi nouă au necesitat îngrijiri medicale în urma incendiilor care devastează insula grecească Salamina, în apropiere de Atena. Sunt evacuţi sute de turişti şi localnici de pe insulă. Un nou contingent, format din 40 de pompieri români, a preluat în Grecia misiunea colegilor care, în ultimele două săptămâni, au sprijinit autorităţile elene în activităţile de stingere şi monitorizare a zonelor cu risc ridicat de incendiu din estul Atenei.
În sudul insulei Salamina, vântul puternic, de o intensitate apropiată de cea din timpul unei furtuni, a dus flăcările către case în 7 minute.
Două trupuri neînsuflețite au fost găsite de pompieri în apropierea focarului.
Este vorba despre doi vârstnici, soț și soție.
Autoritățile au evacuat pe mare 593 de turişti şi locuitori din zonele de coastă amenințate de flăcări. O barcă rapidă a pompierilor și două nave ale Pazei de Coastă au rămas în zonă, în caz că sunt necesare evacuări suplimentare.
Situaţie critică la graniţa Belgiei cu Germania. Incendiile de vegetaţie au pârjolit porţiuni mari din parcul natural Hohes Venn-Eifel.
În ultimele ore, pe fondul unei ploi uşoare şi a umidităţii crescute, flăcările au fost localizate, iar focul şi a oprit înaintarea spre Germania.
În Ţara Galilor, sunt nu mai puţin de 14 focare de incendii de vegetaţie. A fost mobilizata şi armata pentru a-i ajuta pe pompieri.
Autorităţile atrag atenţia că deşi canicula s-a mai domolit, vremea secetoasă reprezintă un risc pentru apariţia de noi focare de incendii.