Rata de prindere a puieţilor plantaţi toamna trecută, în cadrul campaniei naționale de împădurire, este de aproximativ 70%. Declaraţia a fost făcută de ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu.
SERGIU LAZARENCU ministrul Mediului: Primul exemplu este aici, la Râșcova, Criuleni, unde în martie 2024 am plantat o pădure de 5 hectare, chiar dacă terenul era degradat, vedem că pădurea s-a prins foarte bine – are o rată de prindere de 81%. Condițiile climaterice au fost favorabile, nu au fost îngețuri, iar asta a ajutat ca puieții să se prindă bine. Dar avem și cazuri ca la Mălăiești, unde anul trecut am plantat o pădure de stejar roșu, paltin, frasin și salcâm, iar rata de prindere este de aproximativ 30% - 35%".
Ce este cert şi important este că şi la Rîşcova, şi la Mălaieşti, va fi pădure.
Potrivit ministrului, în unele localităţi, rata de prindere depășește 90%, în timp ce în altele aceasta este mai scăzută, în special pe terenurile degradate sau afectate de secetă.
Reprezentanţii Ministerului Mediului au dat asigurări că terenurile unde rata de prindere este mai mică vor fi completate cu puieți. Reamintim că Programul Național de Extindere și Reabilitare a Pădurilor, inițiat de președintele Maia Sandu, prevede plantarea a 145 de mii de hectare de păduri până în 2032.
REDACTOR: CARINA MULLER
Imagine: arhivă, imagini cu campania de împădurire