Evaluarea externă a judecătorilor stârnește controverse. Consiliul Superior al Magistraturii se declară împotriva extinderii acestei proceduri și propune ca evaluarea magistraților să fie realizată de Colegiul deja existent în cadrul instituţiei. Între timp, pe platforma Ministerului Justiției a fost creat şi un grup de lucru dedicat acestui subiect. Discuțiile au loc după ce, la finalul anului trecut, șefa statului a recomandat extinderea listei magistraţilor care pot fi supuși evaluării externe, invocând faptul că multe dosare sunt tergiversate până la prescripție, iar sistemul judiciar din R. Moldova e profund afectat de corupţie.
Consiliul Superior al Magistraturii nu susţine extinderea listei judecătorilor care ar urma să fie supuşi evaluării externe, aşa cum e aplicată în prezent la Curtea Supremă de Justiţie şi Curţile de Apel din ţară. În prezent, prin acest exerciţiu mai trec şi preşedinţii şi vicepreşedinţii instanţelor de fond. Dintre aceşti 24 de judecatori, doar 14 au acceptat evaluarea externă.
SERGIU CARAMAN, preşedintele CSM: Trebuie să revenim la normalitate, pentru că avem Consiliul Superior al Magistraturii prin care membrii au trecut prin procedura de prevetting. Avem membrii ai Colegiului de evaluare care au trecut prin procedura de prevetting. Ar fi corect şi judicios ca evaluarea judecătorilor să fie lăsată în sarcina Consiliului Superior al Magistraturii. Urmează să îmbunătăţim activitatea şi să facem Colegiul de evaluare din cadrul CSM mai eficient.
Potrivit Comisiei de evaluare a judecătorilor, această procedură poate dură de la patru până la şase luni. Totuşi, preşedintele Comisiei susţine că evaluarea ia în calcul ce s-a întâmplat în trecut şi nu există garanţii că, pe viitor, magistratul va fi integru financiar sau etic.
ANDREI BIVOL, preşedintele Comisiei Vetting: Comisia are resursele necesare pentru orice volum sau număr de judecători. Trebuie să fim realişti în priviţa termenilor. Dacă numărul o să depăşească 100 de judecători, de exemplu, este cert că nu ne încadrăm în anul 2026. Termenul va trebui extins.
Până în prezent, comisia a iniţiat 185 de evaluari în privinţa judecătorilor şi candidaţilor la înaltele instanţe. Potrivit reprezentanţilor Comisiei Vetting, doar 38-40% dintre magistraţi promovează. Cei mai mulţi pică acest exerciţiu din cauza criteriului de integritate financiară.
ANDREI BIVOL, preşedintele Comisiei Vetting: Diferenţa dintre averea pe care o deţine subiectul evaluării şi veniturile legale în ultimii 12 ani este mai mare decât 20 de salarii medii pe economie sau aproximativ 240 de mii de lei. De cele mai multe ori lipsesc actele care justifică mijloacele băneşti folosite la achiziţia unor bunuri: case, automobile. Justificările care sunt prezentate nu sunt credibile.
Subiectul va fi discutat în grupul de lucru format la Ministerul Justiţiei. Deocamdată nu e clar dacă propunerea de extindere a evaluării se va răsfrânge şi asupra procurorilor. Până în prezent, 13 procurori au promovat vetting-ul. Doar unul singur nu a promovat evaluarea, însă dosarul va fi reevaluat.
DUMITRU OBADĂ, preşedintele CSP: Sunt procuraturile specializate. Peste 70 de subiecţi care urmează încă să fie evaluaţi şi în privinţa cărora trebuie să ne expunem. La ambele procuraturi avem criză. Mulţi procurori şi-au dat demisia din funcţie odată ce au fost notificaţi. Acum sarcina noastră este să finisăm vetting-ul procurorilor specializaţi. Doi: să realizăm evaluarea internă, care o va face Colegiul se selecţie şi evaluare a procurorilor.
VLADISLAV COJUHARI, ministrul Justiţiei: Moldova nu este unica ţară. Au fost mai multe state care au trecut prin acest exerciţiu, ţări europene, ţări candidate. Este necesar să avem un sistem bine aranjat, integru, cu o ierarhie de valori şi tradiţii corecte.
Autorităţile au recunoscut că procedura de vetting în rândul judecătorilor şi procurorilor pe alocuri a stagnat, însă acest proces trebuie încheiat până la finalul acestui an.