Un incendiu a avut loc în incinta unei școli de tip internat din orașul Dubăsari, regiunea transnistreană, în dimineața de 2 decembrie. Flăcările au distrus o sală de clasă, care se afla la etajul 3 al clădirii. Din fericire, niciun elev sau profesor nu au avut de suferit. Incediul s-a produs din cauza unui scurtcircuit, scrie Newsmaker.
Incendiul de la școala-internat din Dubăsari a fost raportat la ora 08:35.
Flăcările au izbucnit la etajul trei, într-o sală de clasă. În acel timp, toți elevii se aflau în cantina de la parter.
Două echipaje de pompieri s-au deplasat la fața locului pentru a interveni. Până la sosirea pompierilor, cei 86 de elevi din internat și 21 de profesori s-au evacuat singuri în stradă.
„Pompierii au stins incendiul, care a cuprins o suprafață de 7 metri pătrați, în 5 minute. Au ars un raft cu literatură școlară, un dulap, un televizor, telefoane mobile și o fereastră din lemn”, se arată în comunicat.
Un inspector de incendiu a constatat că focul a izbucnit într-un colț al sălii de clasă, unde mai multe telefoane mobile telefoane mobile erau puse la încărcat într-o singură priză. Cauza incendiului a fost un scurtcircuit.
![](https://tvrm-s3.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/superdesk/20231202141212/c18009f5aa01401c44d60d527a16059f73ca6e6cb63c6101fdc733c46a80da81.jpg)