Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a găzduit un eveniment dedicat comemorării victimelor foametei din anii 1946-1947. Este vorba despre expoziția tematică „Foametea organizată de URSS în Basarabia" și proiecția filmului documentar „Omorâți prin înfometare”. La eveniment au venit oameni interesați să afle lucruri mai puțin cunoscute din acea perioadă întunecată a istoriei noastre. Detalii, într-un reportaj realizat de colegul nostru Ion Railean.
Social
Foametea organizată din Basarabia, în mărturii și documente, la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
- publicat de Redacția TVR Moldova
- joi, 2 mai 2024, 15:00
- 24 accesări
video
Redacția TVR Moldova
ReporterAbonează-te la TVR Moldova pe Google News!
Urmărește acumLive
Ultimele știri
Sport
Naționala Moldovei învinge Elveția și pornește cu dreptul la Europenele de Rugby-7
26 iunie 2026, 21:45
Actualitate
Experți: Republica Moldova trebuie să își întărească urgent apărarea
26 iunie 2026, 21:30
Politic