TV Network
Canalele TVR
Politic

„Cântă osanale lui Putin” Reacții la Chișinău după inițiativa partidului Dianei Șoșoacă despre unire

România beneficiază de sistemul anti-dronă Merops, pus la dispoziție de Statele Unite în cadrul Parteneriatului Strategic și integrat deja în sistemul de apărare

Iniţiativa legislativă propusă de partidul S.O.S, condus de propagandista Diana Şoşoacă, privind unirea Republicii Moldova cu România, a stârnit reacţii şi în Parlamentul din Chişinău. Deputaţii comunişti au cerut audierea ministrului de Externe, Mihai Popşoi, în timp ce alţii au făcut haz de faptul că proiectul a fost luat în serios de unii politicieni. Mai mulţi aleşi ai poporului califică iniţiativa drept o nouă provocare a Rusiei, pentru a compromite ideea apropierii celor două state.

ADRIAN DOMENTIUC, deputat, Partidul Comuniştilor: În România se petrec nişte acţiuni îngrijorătoare asupra subiectului anexării RM. Considerăm că acesta este un... atentat direct asupra suveranităţii RM. Cerem completarea ordinii de zi cu următorul subiect: audierea dlui Mihai Popşoi, ministru al Afacerilor Externe.

RENATO USATÎI, deputat, Partidul Nostru: Eu sunt cetăţean al Republicii Moldova. De la Dumnezeu avem o independenţă şi trebuie să o păstrăm.

VLAD BATRÎNCEA, deputat PSRM, vicepreşedintele Parlamentului: Eu nu cred că această iniţiativă avea un impact practic, dar avem o atitudine foarte clară: Moldova este un subiect al dreptului internaţional, avem o ţară şi avem obligaţia să dezvoltăm propria ţară. Asta aşteaptă cetăţenii de la noi. Nu cred că e un subiect care trebuie discutat pe larg.

IGOR GROSU, deputat PAS, preşedintele Parlamentului: Am telefonat şi eu nişte colegi şi am întrebat, spuneţi, vă rog, acuş ne unim şi o să treacă pe lângă noi, să fim pregătiţi măcar. ..dar a fost o provocare, evident (uitaţi-vă cine e semnatara)... şi celor care cântă osanale lui Putin. Unirea nu se decretează şi dacă vrei să compromiţi o idee vii cu astfel de iniţiative.

VASILE COSTIUC, deputat, Partidul Democraţia Acasă: Dacă nu a fost votată, cum putem spune că a trecut?! Eu pot să fac trimitere la votul simbolic al întregului parlament, al camerei reunite în 2018, la cei 100 de ani de Unirea Basarabiei cu România, care rămâne în picioare, iar preşedintele Parlamentului de atunci de la Bucureşti a spus-o clar: noi suntem pregătiţi. Voi?

Reacţiile unor politicieni la această iniţiativă au fost discutate şi la Emisiunea Punctul pe Azi de la TVR MOLDOVA.

NICOLAE NEGRU, editorialist, analist politic: Se dramatizează un act care deocamdată nu are nicio valoare juridică. Uitaţi-vă ce scrie în document: Unirea României cu Republica Moldova... ar trebui să se bucure, ziceau de Moldova Mare, poftim!

Şi partidele extraparlamentare, unioniste, au venit cu un comentariu.

DECLARAŢIA PARTIDULUI LIBERAL: "Partidul Liberal ar saluta această inițiativă dacă nu ar veni de la cineva care îl idolatrizează pe Putin și politica sa de subjugare a popoarelor. Unirea reprezintă un deziderat istoric și legitim, dar nu poate fi tratat cu superficialitate sau folosit ca instrument de propagandă rusească."

Iniţiativa legislativă a fost înaintată de S.O.S. România, partid condus de propagandista Diana Şoşoacă. Documentul a fost aprobat tacit de Camera Deputaţilor doar pentru că expira termenul constituțional în care ar fi trebuit să fie dezbătut în plen. Iniţiativa a fost înaintată în Senat, însă a primit doar avize negative. Guvernul României a reiterat sprijinul pentru integrarea europeană a Republicii Moldova.

author-img_1

Daniela Danilova

Reporter