TV Network
Canalele TVR
Social

Medicii avertizează: Aerul condiționat folosit greșit poate provoca probleme respiratorii

Medicii avertizează: Aerul condiționat folosit greșit poate provoca probleme respiratorii

Canicula din aceste zile ne trimite direct sub aparatul de aer condiționat. Medicii avertizează însă că folosirea incorectă a aparatelor ne poate da dureri de cap, la propriu, sau poate favoriza apariția unor afecțiuni respiratorii, inclusiv pneumonii.

Oamenii recunosc, că în aceste zile, aerul condiționat a devenit principalul aliat împotriva temperaturilor sufocante. Tot mai mulți se plâng însă de efectele nefaste asupra sănătății.


Diferențele mari de temperatură, din exterior și interior, precum și expunerea prelungită la aerul rece, pot irita căile respiratorii și pot agrava anumite afecțiuni.


DUMITRU CHEPTEA, medic specialist, Secția evaluarea riscurilor de mediu, ANSP: Simptomele care se instalează de obicei sunt cele legate de iritarea sistemului respirator și anume a căilor respiratorii superioare, cum ar fi senzația de uscăciune în gât, senzația de uscăciune a mucoaselor. Am putea spune că o temperatură, un decalaj mai mare de 8 grade Celsius ar putea avea un impact negativ asupra stării de sănătate.


Specialiștii atrag atenția și asupra întreținerii aparatelor de aer condiționat. Filtrele murdare pot acumula bacterii, fungi și alergeni .


ANA-MARIA DUMITRAȘ, medic alergolog-imunolog: Este o boală specifică aparatelor de aer condiționat care la unii pacienți provoacă tuse, insuficiență respiratorie și febră. Totuși să nu spunem că aparatele de aer condiționat sunt un inamic sută la sută pentru noi. Iată, pentru pacienții alergici cu polinoză sau astm bronșic, sensibilizați la polenul de afară, aparatul de aer condiționat îi salvează de multe ori pentru că aceste filtre filtrează polenul de afară.

Citește și: Salvatorii avertizează: risc de înec și incendii în perioada caniculară. Respectați regulile


Specialiștii recomandă curățarea și dezinfectarea periodică a aparatelor de aer condiționat şi igienizarea filtrelor o dată la două luni. Un studiu al Comisiei Europene arată că un aparat de aer condiționat obișnuit poate consuma într-o singură lună la fel de multă energie cât un frigider cu congelator într-un an. În plus, fiecare grad setat în minus poate duce la o creștere a consumului de energie cu aproximativ 10 la sută.

author-img_1

Gabriela Suleac

Reporter