Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj cu ocazia Zilei Independenței Republicii Moldova în care a evocat lupta generației care a contribuit la proclamarea dezideratului naționale și a îndemnat cetățenii să păstreze unitatea și să continue dezvoltarea țării.
Șefa statului a amintit că, acum 35 de ani, mii de oameni din întreaga țară au venit la Chișinău, mulți dintre ei pe jos, cu tricolorul și icoane, pentru a susține libertatea și independența Republicii Moldova.
„Ei și-au făcut datoria. Au creat un stat independent. Noi avem datoria să-l creștem”, a declarat Maia Sandu.
Președinta a subliniat că Republica Moldova a trecut prin numeroase dificultăți, dar a reușit să-și protejeze democrația și să-și consolideze independența. Ea a făcut referire și la sprijinul acordat de Ucraina, afirmând că rezistența ucrainenilor permite Republicii Moldova să trăiască în pace.
Maia Sandu a vorbit și despre apropierea de Uniunea Europeană pe care o consideră direcția comună a țării.
„Independența nu ne cere să fim identici, ci să fim liberi împreună. Direcția noastră e comună spre Uniunea Europeană, pentru că acolo identitatea se respectă, nu se controlează”, a spus șefa statului.
În mesajul său, Maia Sandu i-a îndemnat pe cetățeni să aibă grijă de țară, de natură, de familii și de generațiile tinere și să nu renunțe atunci când este greu.
„Să ne aducem aminte cine suntem și că Republica Moldova este ceea ce suntem noi. (...) Să fim peste tot așa cum vrem să fie Republica Moldova”, a mai spus președinta.
La final, Maia Sandu le-a mulțumit cetățenilor pentru că sunt liberi și a subliniat importanța solidarității: „Lucrurile mici și le face singur fiecare pentru familia lui. Lucrurile mari le putem face doar împreună.”
„La mulți ani, Republica Moldova!”, a încheiat Maia Sandu.