Politic

Recean, întâmpinat cu mături la Orhei: „Marionetele Kremlinului vor să destabilizeze țara”

Dorin Recean

Premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a efectuat joi o vizită de lucru în raionul Orhei, unde a avut întrevederi cu autoritățile locale, antreprenori și reprezentanți ai sectorului turistic. Vizita a avut loc pe fondul unor proteste organizate în oraș în cadrul cărora premierul a fost întâmpinat cu lozinci precum „Rușine!”, „Jos Recean!” și simbolic, cu mături.

Drept reacție, Dorin Recean a criticat organizatorii manifestațiilor pe care i-a acuzat că reprezintă o grupare criminală ce încearcă să revină la putere prin manipulare și destabilizare.

„Tocmai am încheiat discuția cu reprezentanții administrației publice locale din Orhei. În timp ce Guvernul face drumuri, trage apă, repară școli și spitale la Orhei, o grupare criminală folosește oamenii cu scopul de a scăpa de închisoare și a reveni la putere ca să fure mai departe. Această grupare criminală a ajuns prin fraudă să conducă în Orhei, ei nu au sprijin popular și oferă o alternativă proastă pentru viitorul Moldovei”, a declarat Dorin Recean.

Premierul a denunțat acțiunile manipulatorii ale grupărilor politice susținute de Kremlin, care, potrivit lui, exploatează vulnerabilitățile sociale pentru a organiza proteste împotriva direcției pro-europene a țării.

„Marionetele Kremlinului au demonstrat azi ce vor cu adevărat ca oamenii să fie săraci și să stea cu mâna întinsă. Să plătești câteva sute de lei unor oameni nevoiași pentru a protesta împotriva parcursului european al țării nu e altceva decât a le fura viitorul. Guvernul va continua să facă proiecte bune pentru orheieni și pentru toți moldovenii, chiar dacă un fugar condamnat penal face totul pentru a destabiliza Moldova și a ne opri din dezvoltare”, a mai spus premierul.

Potrivit unui comunicat emis de Guvern, agenda vizitei în raionul Orhei include întâlniri cu reprezentanții serviciilor desconcentrate și autorităților locale, discuții privind proiectele în derulare și provocările specifice regiunii.

Pe parcursul zilei, șeful Executivului va vizita două afaceri locale și va avea o întrevedere cu mai mulți membri ai Asociației Naționale pentru Turism Receptor și Intern din Moldova (ANTRIM), proprietari de restaurante și pensiuni din zonă.

De asemenea, premierul va inspecta lucrările de aprovizionare cu apă în comuna Pelivan și de reabilitare a drumului regional G68, pe segmentul Susleni–Viscăuți. 

author-img_1

Iuliana Adiaconiței

Reporter