Recomandări

Riscuri şi ameninţări în adresa securităţii, în discuţii la Punctul pe AZi

post-img
Vasile Munteanu, prezentator Punctul pe AZi
Sursa foto: TVR

Recent, preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu a cerut Parlamentului să adopte în cel mai scurt timp proiectele de lege care vor oferi SIS și Procuraturii instrumentele necesare pentru a combate mai eficient riscurile la adresa securității naţionale. Totul după ce săptămâna trecută, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat, într-un discurs susținut la Bruxelles, că țara sa a receptat un plan al Rusiei de destabilizare a Republicii Moldova.

De asemenea, premierul Dorin Recean a subliniat în programul său de guvernare nevoia de a consolida securitatea statului, reglementarea problemei transnistrene, etc. Jurnalistul Vasile Munteanu va discuta subiectul cu analistul politic, Victor Ciobanu, expertul în securitate, Marin Butuc și analistul de politica externă din România, Costin Ciobanu.

Emisiunea poate fi urmărită live de la ora 19:00 pe TVR Moldova, pe pagina noastră de Facebook, dar și pe tvrmoldova.md.

author-img_1

Cristina Mirca

Reporter