Justiție

Evaziune fiscală de 7 milioane de lei: schemă imobiliară deconspirată la Chișinău

post-img
sursa: PCCOCS

Evaziune fiscală de milioane de lei în Chișinău. Procuratura Anticorupție și Serviciul Fiscal de stau au deconspirat o schemă prin care conducătorii unei întreprinderi de construcții au mințit statul de sume impunătoare de bani.

Totul a avut loc în perioada 2019-2021 când bănuiții, șefi ai unor companii imobiliare, și-au vândut tot lor mai multe apartamente, la prețuri mult mai mici decât cele de pe piață.


Ulterior, bunurile imobilele le-au revândut la prețuri duble, dar pentru că erau în acte ca proprietari, respectiv persoane fizice, au achitat statului un impozit mult mai mic.

Cumulativ, prejudiciul a fost calculat în suma de circa 7 milioane de lei.

Recent, oamenii legii au descins cu opt percheziții la domiciliile, oficiile și automobilele persoanelor cu funcție de răspundere din compania vizată.

De la fața locului au fost ridicați bani, telefoane mobile, calculatoare, documente contabile, înscrisuri de ciornă, contracte și devize de cheltuieli care vor fi supuse cercetării penale.

author-img_1

Redacția TVR Moldova

Reporter