TV Network
Canalele TVR
Social

COVID-19: Săptămâna trecută au fost înregistrate 15 cazuri de covid

post-img
imagine simbol

În perioada 13-19 mai, au fost înregistrate 15 cazuri de COVID-19, în descreștere cu 25% comparativ cu săptămâna precedentă de monitorizare. Dintre acestea, patru cazuri au fost raportate la copii, informează Agenția Națională în Sănătate Publică.

Potrivit ANSP săptămâna trecută, morbiditatea prin infecții acute ale căilor respiratorii superioare (IACRS) s-a manifestat la un nivel de intensitate joasă, cu 14,8% mai mult față de săptămâna precedentă de monitorizare și în scădere cu 27,6% comparativ cu perioada similară a sezonului trecut. În total, au fost înregistrate 3146 de cazuri de IACRS, majoritatea fiind la copii.

Pe parcursul săptămânii precedente, au fost înregistrate patru cazuri de gripă sezonieră.

De la începutul perioadei de monitorizare (02.10.2023 – 19.05.2024) au fost înregistrate 1776 de cazuri de gripă, 221 562 de cazuri de IACRS și 14 540 de cazuri de infecții respiratorii acute severe.

În laboratoarele ANSP, la prezența virusurilor gripale, non-gripale și SARS-CoV-2, au fost investigate 33 de probe, patru fiind pozitive la virusul gripal A(H3N2).

author-img_1

Iuliana Adiaconiței

Reporter