La Lopățica, raionul Cahul, a fost finalizat un proiect de alimentare cu apă a localității, finanțat de Guvernul României, a transmis ambasadorul României în Republica Moldova, Cristian-Leon Țurcanu.
„Sistemul care include sonda arteziană, 2 turnuri de apă cu capacitate de 50 mc fiecare și sistemul de alimentare poate asigura apă potabilă pentru cei peste 600 de locuitori ai satului. Odată cu realizarea proiectului de conectare a gospodăriilor la rețea prin programul SatulEuropean fiecare locuitor din Lopățica va beneficia de apă potabilă curentă”, a scris Cristian-Leon Țurcanu pe Facebook
![](https://tvrm-s3.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/superdesk/2024053014050/2c5f0a03781f9bf552e559d9821bd98b566282e33ad4d2eca17fc7f64ce3545f.jpg)
Tot ieri, la Cimitirul de Onoare Românesc de la Tiganca ambasodrul Cristian-Leon Țurcanu a depus flori in memoria eroilor care si-au jertfit viata pentru libertate, dreptate si apararea neamului.
![](https://tvrm-s3.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/superdesk/2024053014054/73fa2bb949cad013e2151575cb3f01727a1e19d52bfa47695e7fcd33afbc1632.jpg)
![](https://tvrm-s3.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/superdesk/2024053014054/8bd9f604a12dfd21fe26e91fd40db20243d4a72ab2157b6935cb754c959568c5.jpg)