Economic

Asociația Moldova Fruct cere stare de calamitate națională în agricultură

post-img
Înghețurile dăunează pomilor în plină floare, distrugând uneori aproape întreaga recoltă
Sursa foto: Moldova Fruct / Facebook.com

Asociația Moldova Fruct cere Guvernului Republicii Moldova, până pe 31 mai 2025, sâmbătă, declararea stării de calamitate națională de primăvară în agricultură și aplicarea unor măsuri urgente de sprijin pentru producătorii de fructe, afectați de înghețuri și grindină.

„Temperaturile scăzute din aprilie și ploile cu grindină din mai au compromis până la 100% din recoltă, în unele regiuni ale țării. Costurile pentru întreținerea stării fitosanitare satisfăcătoare a livezilor în 2025 și pentru asigurarea roadei în anului 2026 sunt estimate la peste 835 milioane de lei”, se menționează într-un comunicat al Asociației.

Asociația solicită: finalizarea imediată și transparentă a evaluării pagubelor de către comisiile din teritoriu; eliberarea urgentă a certificatelor de forță majoră pentru fermierii afectați; alocarea unui fond de despăgubire, după modelul țărilor din cadrul Uniunii Europene (UE).

De asemenea, asociația revendică simplificarea procedurilor fiscale pentru fermierii afectați (utilizarea TVA din cont); compensarea accizelor la motorina utilizată în agricultură; achitarea integrală a restanțelor la subvenționarea asigurărilor agricole.

Moldova Fruct susține că alocarea mijloacelor financiare din sprijinul UE, pentru achitarea datoriilor la subvenții și finanțarea măsurilor de sprijin.

În opinia asociației, exemplele Lituaniei, României, Bulgariei, Ungariei arată că intervenția statului, în situații similare, face diferența și poate salva sectorul pomicol, menține locurile de muncă în mediul rural și proteja exporturilor de fructe.

Potrivit specialiștilor, înghețurile dăunează pomilor în plină floare, distrugând uneori aproape întreaga recoltă. Cei mai expuși pericolului fiind: caişii, piersicii, vișinii, cireşii, mărul, nucul şi alunul. De asemenea, sunt afectate şi plantaţiile viticole, îndeosebi soiurile timpurii.

author-img_1

Ilie Gulca

Editor