Recomandări

Portret Obiectiv: Alexei Păluţă, ambasador al filantropiei

post-img
Alexei Păluţă
Sursa foto: TVR MOLDOVA

Nu-şi atribuie niciun merit, spune că a avut norocul să întâlnească oameni buni, gata să pună umărul pentru a-şi ajuta aproapele este mesajul generic pe care îl împărtășește medicul Alexei Păluţă, preşedintele Asociaţiei „Tighina” cel care este protagonistul emisiunii Portret Obiectiv de la TVR MOLDOVA din această sâmbătă, ora 17.00.

„Cel mai mare noroc în viață e să te trezești la realitate. Eu spre exemplu m-am trezit la vârsta de 23 de ani. Ce am făcut până atunci? Am fost om sovietic, educat în stil sovietic, în care tot ce este românesc este rău”, spune protagonistul.

Alexei Păluţă este un ambasador al filantropiei pe ambele maluri ale Prutului. În 2007 a înfiinţat Asociaţia „Tighina”, în memoria tinerilor care au fost uciși în războiul din 1992. Prin intermediul ei ajută sute de oameni: veterani de război,  familii sărace şi persoane cu dizabilităţi. A lansat proiectele „Caravana de carte” şi „Podul de      carte”,  prin care mai multe loturi importante de carte românească au ajuns în școlile din stânga Prutului, inclusiv în zona transnistreană și regiunea Cernăuți. 

În viziunea lui, preţul libertăţii este lupta de zi cu zi. A vorbit despre acel an 92, sângeros, ne-a vorbit despre prima călătorie spre Bucureşti.

„Am avut situaţii în viaţă în care mi se părea că nu găsesc soluţia. Apoi apărea un om, o persoană şi mă ajuta. De asta încerc în viaţă să ajut şi eu la rândul meu”

L-am întrebat care este cea mai frumoasă formă de a iubi ţara, răspunsul vă invităm să-l aflaţi în aceatsă seara la TVR MOLDOVA la Portret Obiectiv. 

Portret Obiectiv

author-img_1

Svetlana Carțîn

Reporter