Escrocii telefonici continuă să facă victime în Republica Moldova. În ultimele zile, Poliția a înregistrat un nou caz de fraudă, iar alte 10 cazuri comise anterior au fost raportate abia acum de persoanele păgubite. Prejudiciul total depășește 2 milioane de lei.
Cea mai mare pierdere suferită de o singură victimă se ridică la 362.754 de lei. În unele cazuri, victimele au fost convinse să transfere bani după discuții telefonice cu persoane care s-au prezentat drept reprezentanți ai unor instituții sau persoane de încredere.
Potrivit Poliției, în cinci dintre cazurile raportate victimele au transmis bani în numerar, în alte cinci situații au efectuat transferuri bancare, iar într-un caz au alimentat un terminal de plată.
Mai mult, în cel puțin cinci cazuri, escrocii au reușit să convingă victimele să contracteze credite, iar ulterior să le transfere banii obținuți.
Citește și: 19 escrocherii telefonice într-o singură zi: Prejudiciile depășesc două milioane de leiAutoritățile precizează că nu toate tentativele de fraudă se finalizează cu pierderi. Datorită vigilenței cetățenilor, 120 de tentative de escrocherie telefonică au fost dejucate înainte ca infractorii să primească banii.
Poliția recomandă cetățenilor să nu ofere bani și să nu efectueze transferuri la solicitarea unor persoane necunoscute. În cazul unor apeluri suspecte, oamenii sunt îndemnați să întrerupă imediat conversația și să sesizeze autoritățile.