Sport

Petrocub Hâncești pierde la scor prima partidă din grupele Conference League

Petrocub Hâncești

La prima participare în grupele unei competiții europene, Petrocub Hâncești a pierdut la debut în fața formației cipriote Pafos, scor 1-4.

Deși în partida disputată pe stadionul Zimbru din Chișinău au deschis scorul prin Teodor Lungu, care a transformat un penalty în minutul 26, elevii lui Andrei Martin au cedat valorii superioare a adversarilor, care au reușit egalarea prin golul lui Joao Correia din minutul 33.

Ciprioții au intrat în avantaj la pauză, Jaja reușind golul de 2-1 în minutul 37.

Același Joao Correia a mărit avantajul oaspeților în minutul 52. iar Moustapha Name a stabilit rezultatul final, 4-1 pentru Pafos.

În următorul meci din Conference League, Petrocub se va deplasa în Polonia, acolo unde va întâlni formația Jagiellonia, pe 24 octombrie 2024.