Se împlinesc 36 de ani de când deputaţii fostului Soviet Suprem al Republicii Socialiste Sovietice Moldovenești au adoptat Declaraţia de suveranitate. Pe 23 iunie 1990, s-a făcut un prim-pas spre independenţa viitorului stat Republica Moldova. Cu acest prilej, oficialitățile au transmis mesaje în care au evidențiat importanța suveranității și legătura cu parcursul european al țării.
Declaraţiei de Suveranitate a fost prima victorie importantă a forţelor democratice în lupta de renaştere şi eliberare naţională. Premierul Republicii Moldova a subliniat astăzi că parcursul european al Republicii Moldova reprezintă o expresie a suveranității statului și a voinței cetățenilor.
ALEXANDRU MUNTEANU, premierul Republicii Moldova: Şi astăzi suveranitatea înseamnă acelaşi lucru: înseamnă să putem decide singuri încotro merge ţara noastră. Înseamnă instituţii care lucrează pentru oameni, repsect pentru lege, implicare şi responsabilitate din partea fiecăruia dintre noi. Tot noi alegem direcţia spre care mergem. Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova.
Potrivit președintei Maia Sandu, aderarea la Uniunea Europeană reprezintă cea mai sigură cale pentru consolidarea statului și protejarea valorilor democratice.
MAIA SANDU, preşedintele R. Moldova: Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide soarta singuri. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat. Acest drum pe care suntem, drumul integrării europene, a început de la părinţii şi bunicii noştri, care pe 23 iunie 1990, au decis să se rupă de regimul societic. Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea şi independenţa noastră. Doar în UE ne vom putea simţi în siguranţă, vom putea proteja pacea, consolida democraţia şi suveranitatea.
Declaraţia de suveranitate de pe 23 iunie 1990 a servit drept bază pentru elaborarea noii Constituţii a Republicii Moldova, lege supremă votată pe 29 iulie 1994.