Igor Dodon pleacă săptămâna viitoare la Moscova. O spune chiar el, deşi, ieri, dădea asigurări că nu are planificată nicio călătorie.
Dodon sustine că merge în Rusia împreună cu soția și fiul cel mic, pentru a celebra ziua de naştere a altui fiu care îşi face studiile la Kazani.
El recunoaște că biletele de avion au fost cumpărate încă în 10 octombrie. Presa de investigaţie scrie că, în aceste zile, mai mulţi politicieni pro-ruşi de la Chişinău au plecat la Moscova, acolo unde s-ar afla şi oligarhul fugar Ilan Șor.
În capitala Rusiei se află şi deputaţii socialiștii Bogdan Țârdea şi Adrian Albu, cel care susține că participă la o reuniune a Comunității Statelor Independente.
Ilan Şor a părăsit Israelul în 6 noiembrie cu un avion privat care ar fi al miliardarului rus Roman Abramovici.