Procuratura Anticorupție anunță că a expediat în instanța de judecată cauza penală pe numele unui judecător învinuit de trafic de influență. Potrivit surselor TVR Moldova, magistratul vizat în acest dosar este Mihail Diaconu. Acesta ar fi promis unui avocat că poate să îi înregistreze soția la studii la Institutul Național al Justiției.
Potrivit probelor acumulate de procurori în august 2023, judecătorul, care activa la Curtea de Apel Chișinău, i-ar fi declarat unui avocat stagiar că are influență asupra unor membri ai Comisiei de admitere la studii a Institutului Național al Justiției. Acesta ar fi promis că poate facilita admiterea soției avocatului la studii pentru calificarea de candidat la funcția de judecător.
În schimbul acestei influențe, judecătorul ar fi primit de la avocatul stagiar sume de bani a căror valoare nu a fost stabilită direct în biroul său de serviciu.
De cealaltă parte, precizează sursa citată, inculpatul nu și-a recunoscut vina, iar dosarul a fost transmis pentru examinare în fond la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.
Dacă va fi găsit vinovat, judecătorul riscă amendă între 100.000 și 150.000 de lei sau până la șase ani de închisoare, precum și privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate.
De asemenea, la 15 mai 2025, avocatul a fost condamnat pentru cumpărarea traficului de influență și sancționat cu o amendă în valoare de 125.000 de lei.
Conform unei investigații jurnalistice realizate de Institutul pentru Politici și Reforme Europene, în cazul judecătorului Mihail Diaconu, nu au fost constatate diferențe substanțiale între venituri și cheltuieli în ultimii ani.
Cu toate acestea, autorii anchetei constată o serie de abateri de la normele morale, profesionale și de integritate financiară: o apetență mare pentru mașini de lux a căror valoare este subestimată. Sursele din care au fost achiziționate cadourile ridică anumite semne de întrebare.
De asemenea, autorii relevă că Diaconu a examinat cauze care au făcut obiectul examinării la CEDO, fiind constatate încălcări ale drepturilor consacrate în Convenție. Autorii mai susțin că în privința lui Diaconu a fost intentat un dosar penal pentru trafic de influență aflat la etapa de urmărire penală în perioada realizării investigației.
„Deși au fost inițiate proceduri disciplinare în legătură cu examinarea unor cauze examinate de subiect (Diaconu - n.r.) sau de complete de judecată din care subiectul a făcut parte, acestea au fost încetate. Încetarea acestora a avut loc, în majoritatea cazurilor, din considerente de procedură, fără a exclude total anumite suspiciuni de integritate etică”, se mai menționează în anchetă.
Pentru 2024, judecătorului Mihail Diaconu nu i-au fost repartizate în gestiune dosare. În 2023, acestuia i-a fost intentat un dosar penal pentru trafic de influență.
Mihail Diaconu a fost numit în septembrie 2018 judecător la Curtea de Apel Chișinău. În perioada 2014 – 2017, a exercitat funcțiile de judecător de instrucţie la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.
În 2004, a fost numit, pe un termen de cinci ani, în funcția de judecător la Judecăroria Buiucani, mun. Chișinău.