Dosare

Condamnat la 12 ani de închisoare pentru că nu s-a înrolat în armata separatiştilor

Condamnat la 12 ani de închisoare pentru că nu s-a înrolat în armata separatiştilor

De patru ani, un tânăr din regiunea transnistreană este încarcerat ilegal şi torturat într-o închisoare din stânga Nistrului pentru că a refuzat înrolarea în serviciile paramilitare separatiste de la Tiraspol. Potrivit Asociaţiei Promo-LEX, Emilian Ceban a fost condamnat la 12 ani de închisoare după ce a refuzat semnarea unui contract, pe un termen de 10 ani, cu structurile ilegale de forţă. Promo-LEX cere implicarea urgentă a autorităţilor constituţionale.

Emilian Ceban, un tânăr de 22 de ani din Grigoriopol, a fost privat de libertate în 2022, la vârsta de doar 18 ani. Până atunci, studiase la școala militară Suvorov. După absolvire, tânărul a fost supus presiunilor pentru a semna un contract pe un termen de 10 ani de înrolare în aşa-numita armată din regiune. Acesta a refuzat.

MIHAELA ŞERPI, analist Promo-LEX: Practic, el a fost pedepsit pentru tentativa sa de a se retrage din sistemul paramilitar ilegal din regiune, prin această detenţie. MUSCĂ 06.11 Nu cunoaştem care este starea de sănătate a lui Ceban însă cunoaştem că acesta a fost supus unor presiuni psihologice constante, că se află în nişte condiţii inumane.

Biroul Politici de Reintegrare a declarat, pentru TVR MOLDOVA, că eliberarea tânărului a fost discutată la ultima reuniune de negocieri de la Tiraspol. Autorităţile constituţionale anunţă că au intentat şi un proces penal.

Comentariul biroului politici de reintegrare: Cazul lui Emilian Ceban, deținut ilegal în regiunea transnistreană, se află în vizorul Biroului politici de reintegrare. (...) Facem apel insistent către Tiraspol de a contribui la eliberarea acestuia. (...) Au fost sensibilizați mediatorii și observatorii (...), parteneri internaționali (...), misiunile diplomatice și organizațiile internaționale acreditate în Republica Moldova.

Pentru a urgenta eliberarea tânărului, Asociaţia a cerut implicarea în acest caz a şefului statului, a prim-ministrului şi vicepremierului pentru Reintegrare. Analistul Mihaela Şerpi spune că anunţul liderului de la Moscova, Vladimir Putin, privind facilitarea acordării cetăţeniei ruseşti locuitorilor de pe malul stâng ar putea duce la abuzuri din partea separatiştilor.

MIHAELA ŞERPI, analist Promo-LEX: Ar putea să aplice acţiuni de constrângere în special asupra categoriilor vulnerabile, cum sunt copiii orfani care sunt înscrişi în şcolile internat din regiunea transnistreană. Sunt peste o mie de copii ofani acolo, care nu sunt documentaţi de autorităţile constituţionale. 04. 29 Mulţi dintre copiii orfani sunt recrutaţi de şcolile militare din Tiraspol şi ulterior sunt înrolaţi în structurile paramilitare ilegale.

Federația Rusă a fost condamnată de Curtea Europeană a Drepturilor Omului în peste 40 de cauze pentru tortură, tratamente inumane și detenție ilegală în închisorile din regiunea separatistă transnistreană.

author-img_1

Redacția TVR Moldova

Reporter