Economic

Prețurile medii de consum, în ușoară creștere în R. Moldova, în luna februarie

Prețurile medii de consum, în ușoară creștere în R. Moldova, în luna februarie

În Republica Moldova, prețurile medii de consum în luna februarie s-au majorat cu aproape 1%, față de luna precedentă, și cu 4,3% față de februarie anul trecut. Unii experți spun că e o creştere în limitele obișnuite și, dacă vom continua în același ritm, vom reuși să menținem rata anuală a inflației la nivelul suportabil de 5%.

NATALIA CHICU jurnalist TVR MOLDOVA: „Potrivit Biroului Național de Statistică, în luna februarie, comparativ cu luna ianuarie, s-a înregistrat o majorare a prețurilor medii de consum cu 0,7%. Față de de acum două luni majorarea este de 1,5%, iar față de februarie 2023 avem o majorare cu 4,3%. Creșterea a fost determinată de majorarea prețurilor la produsele alimentare, nealimentare și la serviciile prestate populației”.

CREȘTEREA PREȚURILOR MEDII DE CONSUM, FEBRUARIE 2024 față de ianuarie 2024 - cu 0,7%  față de decembrie 2023 - cu 1,5%  în ultimele 12 luni - cu 4,3%

MAJORAREA A FOST DETERMINATĂ DE CREȘTEREA PREȚURILOR LA  produsele alimentare + 0,4%  mărfurile nealimentare + 1,1%  serviciile prestate populației + 0,6%


La produsele alimentare, majorări mai accentuate ale prețurilor au fost la legume și fructe, cu 3,4% și, respectiv, 1,9%. Totodată, au scăzut prețurile la ouăle de găină cu 8,3%, la carne și preparate din carne cu 0,5% și ulei vegetal cu 0,3%.


PREȚURILE MEDII LA PRODUSELE ALIMENTARE Legume +3,4% Fructe +1,9% Ouă de găină -8,3% Carne, conserve din carne -0,5% Ulei vegetal -0,3%


„La ouă am vazut prețul, la celelelte nu am observant dar imi pare că lactate au crescut în preț. 00.30-00.40 Nu e o chestie plăcută, dar reeșim din ceea ce este. Depozitul scade probabil și legumele devin mai scumpe. În general nu am observat tare, tare dar sunt și promoții și e ok. În general, per total se simte scumpirea, dar nu pot să spun că anume pe legume, sau pe fructe. Per total coșul de consum, evident, că e altul de cum a fost. Se scumpește totul practic, înțelegem și situația de ce se scumpește. Dar asta e. Salariile nu se majorează nici pe aproape cu viteza care se majorează alimentele. - Preferați să cumpărați de la magazin, de la piață, este diferență de preț? – Nu pot să spun că este diferență de preț”.


NATALIA CHICU jurnalist TVR MOLDOVA: „La mărfurile nealimentare, în luna februarie, față de ianuarie, cel mai mult au crescut prețurile la combustibili. Astfel, motorina s-a scumpit cu 7,5%, iar benzina cu 4,5%. Au crescut și prețurile la medicamente cu 0,5%”. CREȘTEREA PREȚURILOR LA PRODUSELE NEALIMENTARE, FEBRUARIE 2024 Motorină + 7,5% Benzină + 4,5% Medicamente + 0,5%


La serviciile prestate populației, furnizarea energiei termice s-a scumpit cu 13,5%. În același timp, s-au diminuat tarifele la gazele naturale cu 4,4%. 


VEACESLAV IONIȚĂ expert economic: „Avem o creștere pe toate dimensiunile, puțin mai agresivă o scumpire a resurselor energetice. Asta ține însă de contextul regional, nu are nimic cu noi. Tradițional primăvara are loc așa ceva. Sperăm că în vară se vor ieftini, cum a am avut loc la gaze. La produsele alimentare în februarie am avut o creștere mica, in ianuarie a fost o creștere mai mare însă în limita unei inflației obișnuite. La produsele nealimentare am avut ocreștere în a doua jumătate a lunii. Dar este o creștere în parametrii normali. Anul trecut în februarie am avut o inflație anuală era 25%, acum e 4,3%. Este o diferență enormă”.


În luna februarie, înregistrând o inflație lunară de 0,7%, Republica Moldova a fost la același nivel cu Belgia, Lituania, Ungaria și Austria și sub nivelul inflației înregistrate în Turcia, Luxemburg, Islanda, Cipru sau Franța.


Experții spun că dacă vom continua în același ritm, vom reuși să meținem inflația anuală la nivelul de 5%, +- 2 %, o inflație relativ uşor de suportat pentru cetățenii Republicii Moldova. RATA LUNARĂ A INFLAȚIEI ÎN R. MOLDOVA, COMPARATIV CU ALTE STATE Estonia - 0% Italia - 0,1% Croația - 0,2 % Spania - 0,3% Germania - 0,4% Elveția - 0,6% R. Moldova - 0,7% Belgia  - 0,7% Lituania - 0,7% Austria - 0,7% Franța - 0,8% Cipru - 0,9% Islanda -1,3% Luxemburg - 1,4% Turcia - 4,5%

author-img_1

Redacția TVR Moldova

Reporter