O instanță din Ucraina a dispus înghețarea unei părți din activele omului de afaceri Victor Gușan, cofondatorul holdingului „Sheriff”, după ce procurorii au constatat că firme afiliate acestuia ar fi furnizat componente și servicii pentru complexul militar-industrial al Federației Ruse, scrie Ziarul de Gardă, cu referire la Zona de Securitate.
Potrivit sursei citate, echipa Zona de Securitate a obținut acces la hotărârea unui judecător de instrucție ucrainean care a examinat demersul procurorilor și a aplicat sechestru pe cotele de participare ale unor companii din Ucraina afiliate lui Gușan. Ancheta arată că entități asociate cu acesta ar fi livrat piese către întreprinderi din industria militară rusă.
Publicația notează că Victor Gușan deține cetățenia Ucrainei, a Republicii Moldova și a Rusiei. De-a lungul anilor, el ar fi valorificat statutul special al regiunii transnistrene, unde controlează holdingul „Sheriff” și unde locuiește într-o vilă luxoasă, construindu-și totodată o rețea de afaceri și pe teritoriul Ucrainei. În 2022, autoritățile ucrainene au stabilit că structuri apropiate acestuia ar fi finanțat acțiuni ce amenințau integritatea teritorială a statului.
Citește și: Oligarhul Victor Gușan recuperează 80 mil. de euro în urma unei decizii judiciare în Letonia
Noua investigație detaliază modul în care companiile conectate la Gușan ar fi ajuns implicate în producția militară a Rusiei, inclusiv rolul pe care l-ar fi avut uzina „Moldavizolit” din regiunea transnistreană în acest circuit în perioada războiului. Documentul publicat prezintă și decizia de judecată din Ucraina, persoanele-cheie implicate și traseul companiilor intermediare din Rusia care ar conduce către holdingul „Sheriff”.
Anterior, Zona de Securitate a publicat o investigație amplă despre familia Gușan, prezentând proprietăți, afaceri și stilul de viață luxos al celor considerați ca având o influență decisivă în regiunea transnistreană.