Justiție

Fostul luptător de kickbox, Ion Şoltoianu, rămâne în arest preventiv pentru 30 de zile

Fostul luptător de kickbox, Ion Şoltoianu, rămâne în arest preventiv pentru 30 de zile

El a fost condamnat, în 2013, pentru omorul unui angajat al Ministerului de Interne, dar a fost eliberat înainte de termen. Acum este bănuit că, timp de patru ani, a şantajat un alt fost deţinut, de la care a cerut cinci milioane de lei.

Ion Şoltoianu a refuzat să fie escortat în faţa judecătorilor de la Curtea de Apel Chişinău și nu a participat la ședință nici prin teleconferinţă. A fost prezent doar avocatul lui.

CONSTANTIN MORARU, avocat: "Nu a participat la şedinţă şi este dreptul lui să refuze de a participa la şedinţă. Clientul meu pledează nevinovat şi este nevinovat."

Potrivit anchetatorilor, Ion Şoltoianu este bănuit că a şantajat un alt fost deţinut, de la care a cerut cinci milioane de lei. Victima este un bărbat de 45 de ani, fost coleg de închisoare cu Şoltoianu. Procurorul a susținut că bănuitul nu colaborează cu anchetatorii și trebuie plasat în arest în penitenciar, deoarece există pericolul ca acesta să se eschiveze de la urmărirea penală.

VITALIE FLOREAN, procuror de caz: "Riscul de a săvârşi noi infracţiuni ori ultimul a săvârşit infracţiunea periculoasă, nu s-a reeducat şi preferat săvârşiea noi infracţiuni, cât şi riscul de a influenţa mersul urmăririi penale, influenţarea părţii vătămate şi a martorilor pe cauza penală."

Dacă va fi găsit vinovat, Şoltoianu riscă până la 15 ani de închisoare. El mai este inculpat penal și într-o agresiune fizică a unui bărbat din Chișinău iar dosarul este în examinare la Curtea de Apel.

author-img_1

Cristina Mirca

Reporter