Sport

După o pauză de peste patru ani, naționala de rugby a Republicii Moldova va fi gazda unui meci internațional

După o pauză de peste patru ani, naționala de rugby a Republicii Moldova va fi gazda unui meci internațional

După o pauză de peste patru ani, naționala de rugby a Republicii Moldova va fi gazda unui meci internațional. Mai exact, "haiducii" vor primi vizita reprezentativei similare din Serbia, pe care vor să o învingă la un scor categoric. Meciul se va juca sâmbătă, la Chișinău, în cadrul celui de-al treilea eșalon valoric european.

Jucătorii naționalei Republicii Moldova se antrenează intens, în fiecare seară, pe un teren cu iarba naturală din Chișinău. Băieții se pregătesc asiduu de meciul cu Serbia, un adversar care pare a fi mai experimentat decât lotul "haiducilor".

VASILE SĂNDULESCU, jucător, naționala de rugby 15 a Republicii Moldova: „Sunt rivali foarte puternici. Poate că au mai multă experiență, fiindcă la noi în echipă sunt mulți băieți tineri, dar eu cred că noi vom face față împotriva lor."

În partida de sâmbătă, sportivii antrenați de Veaceslav Titica vor depune un efort maxim pentru a nu-și dezamăgi suporterii. Pentru prima dată din 2019, în Republica Moldova se va organiza un meci de rugby de o asemenea amploare. Din acest motiv, jucătorii contează pe susținerea microbiștilor din tribune.

ALEXANDRU BEJAN, jucător, naționala de rugby 15 a Republicii Moldova: „Ei sunt ca al 16-lea jucător pe teren. Cu cât mai mulți vor fi și se vor auzi mai tare pe teren, cu atât mai puternici vom fi și noi."

VITALIE BULAT, jucător, naționala de rugby 15 a Republicii Moldova: "Datorită lor putem să obținem victoria și pentru ei vom face tot ce ne stă în puteri ca să câștigăm” 

De fapt, acesta va fi al doilea meci din a treia divizie continentală pentru "haiduci". În prima partida, care s-a disputat împotriva Turciei, selecționata antrenată de Veaceslav Titica a obținut o victorie categorică, scor 33 la 14.

VEACESLAV TITICA, selecționer, naționala de rugby a Republicii Moldova: „- Nu am menținut mereu structura noastră de joc. Am văzut greșelile și ce nu a mers bine. – Care este obiectivul pentru meciul de sâmbătă? - Ne-am pus cel mai mare obiectiv: să facem un joc conform planului și să luptăm pentru victorie."

Partida dintre naționala de rugby a Republicii Moldova și reprezentativa similară a Serbiei se va disputa sâmbătă, șapte octombrie. Meciul va fi găzduit de stadionul "Dinamo" din Chișinău iar intrarea este liberă.

author-img_1

Cristian Sava

Reporter