Actualitate

Comisarul european pentru Agricultură și Alimentație, vizită în R. Moldova

post-img
Comisarul european pentru Agricultură și Alimentație, Christophe Hansen
Sursa foto: Delegația UE în RM

Comisarul european pentru Agricultură și Alimentație, Christophe Hansen, efectuează prima sa vizită în Republica Moldova.

Oficialul va vizita întreprinderi și asociații agricole, producători și exportatori de fructe, dar și un Grup de Acțiune Locală din Ștefan Vodă. În cadrul acestor întâlniri, discuțiile se vor concentra pe dezvoltarea rurală, competitivitatea produselor moldovenești pe piețele externe. Totodată, Comisarul va vizita o fabrică de lactate unde va discuta despre atragerea investițiilor și modul în care se poate adăuga valoare producției agricole autohtone.

De asemenea, comisarul va avea o întrevedere cu  președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, pentru a discuta despre provocările și oportunitățile în agricultură. 

 Vizita se va încheia cu o deplasare la un sistem centralizat de irigare din Criuleni ce necesită reabilitare. Cu acest prilej, comisarul va aborda direct cu fermierii soluțiile necesare pentru modernizarea infrastructurii de irigare – o condiție esențială pentru adaptarea la schimbările climatice și pentru consolidarea sustenabilității sectorului agricol.

author-img_1

Svetlana Cojocaru

Reporter