Astăzi, 1 mai, în Republica Moldova este marcată Ziua Internațională a Muncii. Ziua este liberă pentru angajații din mai multe sectoare, iar oamenii profită de timpul liber pentru a se odihni și a petrece ziua alături de familie și prieteni. În context, oamenii legii îndeamnă cetățenii să dea dovadă de responsabilitate.
Totodată, oamenii legii au venit cu mai multe recomandări pentru cetățeni:
-Ai grijă de siguranța ta și a celor dragi.
- Tratează-i cu respect pe cei care te înconjoară.
- Evită consumul abuziv de alcool.
- NU urca la volan dacă ai consumat alcool și nu permite apropiaților care intenționează să o facă.
- Evită conflictele.
- Protejează natura și bucură-te de ea.
- Respectă legea și fii un exemplu demn de urmat.
Polițiștii menționează că sunt la datorie pentru a se asigura că aceste norme sunt respectate.