Prim-ministrul Dorin Recean a anunțat vineri că Republica Moldova a impus, prin intermediul Consiliului interinstituțional de supervizare, până în prezent, sancțiuni pe numele a 21 de persoane, inclusiv a oligarhilor fugari. Șeful Executivului precizează că Vladimir Plahotniuc este dat în căutare internațională în 196 de țări membre Interpol; Veaceslav Platon se află în detenție în Marea Britanie, iar lan Șor a fost condamnat cu executare și este fugar.
„Republica Moldova, prin Consiliul interinstituțional de supervizare condus de prim-ministrul Dorin Recean, a impus sancțiuni în privința a 21 de persoane până în prezent: Vladimir Plahotniuc, Ilan Șor, Gheorghe Cavcaliuc, Marina Tauber, Vladimir Andronachi, Veaceslav Platon, Constantin Botnari, Alexandr Kalinin (cetățenie retrasă), Grigore Caramalac, Chiril Guzun, Arina Corșicova, Dumitru Chitoroagă, Maria Albot, Victor Petrov, Evghenia Guțul, Iurii Cuznețov, Nelli Parutenco, Ilia Uzun, Mihail Vlah, Anatolii Prizenko, Parasca Natalia”, a anunțat premierul pe pagina sa de Facebook.
În perioada 2024 – iunie 2025, Serviciul Fiscal de Stat a emis 121 de decizii, care au rezultat în: blocarea a 60 de conturi bancare și 3 conturi de plată; blocarea a 64.995 de acțiuni (în valoare de 12.980.394 de lei); 24 de cote-părți în capitalul social (în valoare de 44.747.935 lei); 76 de bunuri imobile și 12 mijloace de transport; suspendarea a 38 de activități sau tranzacții, în valoare totală de 3.742.499 de lei și 135.540 de euro.
Premierul a oferit și detalii despre activele blocate ale unor persoane vizate:
● Vladimir Plahotniuc: 11 conturi bancare și 100% din capitalul social al companiei GMG;
● Ilan Șor: 9 conturi bancare, 1 operațiune de plată blocată, fonduri în companii precum S.R.L. DFM, ADORLAND, AEROFOOD, AVANTAGE, DUFREMOL, precum și trei încăperi, 1 teren, 2 construcții și 2 automobile.
● Marina Tauber: 64.860 de acțiuni la Unibank S.A., 8 conturi bancare, 2 încăperi și alte acțiuni în valoare de 8.258,96 lei;
● Vladimir Andronachi: 9 conturi bancare, acțiuni în valoare de 8.258,96 lei și 48% din capitalul social al S.R.L. „Luminare”.
Șeful Guvernului a reamintit că Vladimir Plahotniuc este dat în căutare internațională în 196 de țări membre Interpol; Veaceslav Platon se află în detenție în Marea Britanie; lan Șor a fost condamnat cu executare și este fugar.
Consiliul este un organ colegial creat în vederea asigurării cadrului general de cooperare în domeniul implementării în Republica Moldova a măsurilor restrictive internaționale și a introducerii, din propria inițiativă, de către Republica Moldova, a unor astfel de măsuri.