Basarabeni din diaspora, reprezentanţi ai instituţiilor publice, ai partenerilor de dezvoltare şi ai societăţii civile s-au reunit astăzi în cadrul Festivalului "Ne Vedem Acasă". Evenimentul a oferit o platformă de dialog între cei rămaşi acasă şi cei care şi-au croit viitorul peste hotarele ţării.
La eveniment s-au înscris peste o mie de basarabeni din diaspora. Unii din ei au observat că, în ţară, lucrurile s-au schimbat spre bine aşa că vor sa revină acasă. Altii spun, însă, că îşi văd viitorul departe de meleagurile natale şi nu se vor mai întoarce.
EVGHENIA BERZAN, basarabeancă stabilită în SUA: „Am plecat în anul 2003, a fost absolut altă perioadă şi SUA pe mine m-au cucerit cu oportunităţi şi cu lumea mare şi posibilitatea de a ieşi dintr-o cutiuţă mică cum este ţara noastră. Eu vin în Moldova în fiecare an, organizez aici convenţia moldo-americană”.
LILIAN MOLDOVANU, basarabean stabilit în România: „Din 2010 am afaceri pe teritoriul românesc, produc vin la export şi reprezint multe vinării de-ale noastre. Normal că vrei să revii acasă, dar problema este că la moment nu văd deja sensul de a repatria banii pentru că nu lucrează mecanismul.
NINA COJOCARU, basarabeancă stabilită în Marea Britanie: „Am plecat în 2012 pentru că am făcut cunoştinţă cu soţul meu şi el deja locuia de cinci ani în Anglia. Când revii dintr-o ţară europeană, cu posibilităţi, cu alte legi, cu alte reguli, cu alte oportunităţi, se simte diferenţa foarte mare”.
La această manifestare a luat parte şi preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, care a vorbit despre importanţa comunităţilor de basarabeni de peste graniţe.
MAIA SANDU, preşedintele Republicii Moldova: „Vreau să ştiţi că sunteţi foarte apreciaţi acolo unde sunteţi şi noi ne mândrim pentru că imaginea oricărui moldovean în lume este şi imaginea ţării noastre. Aşa construim politica externă, aşa construim relaţiile de prietenie cu toate statele”.
VIOLINA DONU, şef, Biroul Relaţii cu Diaspora: „Avem aici prezenţi meşteşugari, târg cu producători locali şi mai avem deasemenea standuri informative cu reprezentanţi ai instituţiilor noastre, dar şi membri ai asociaţilor din diaspora care au venit să prezinte ţara de unde vin. La etapa actuală avem peste 400 de persoane înregistrate ceea ce este foarte bine, dar spre seară la concert mai aşteptăm să avem oameni”.
Datele de la Biroul Relaţii cu Diaspora arată că, în prima jumătate a anului 2024, în Republica Moldova au revenit circa o mie de basarabeni care plecaseră peste hotare.