Chișinăul face un pas important spre Europa. La București au fost semnate actele pentru construcția primilor cinci kilometri din Autostrada Unirii de pe teritoriul Republicii Moldova. Porțiunea de drum va fi o continuare a viitorului pod de peste Prut de la Ungheni și o legătură directă cu rețeaua rutieră europeană. Toate lucrările sunt finanțate integral de Guvernul României, iar proiectul urmează să fie încheiat în mai puțin de patru ani.
Documentele semnate la București actualizează înțelegerea transfrontalieră din 2022 și dau undă verde lucrărilor conexe podului de la Ungheni și segmentului de autostradă, de aproximativ cinci kilometri, de pe teritoriul Republicii Moldova. Practic, autostrada A8 din România va fi prelungită peste Prut.
“Obiectivul este ca, în 10 luni, să se elaboreze proiectul, după care, în următoarele 36 de luni, să fie implementat. Din acest considerent, în total, în 46 de luni, Republica Moldova va avea pe teritoriul său primii aproximativ 5 kilometri de autostradă”, a declarat viceprim-ministrul, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea.
În baza noului acord va fi înființat un punct comun de control, amplasat pe teritoriul României.
“Toate costurile sunt acoperite în totalitate de partea română, de Guvernul României. Ei sunt cei care finanțează în totalitate aceste costuri. Noi contribuim cu proiectul, cu actele, cu avizele, cu achizițiile de terenuri, dacă va fi necesar. Practic, de toate lucrurile logistice de pe teritoriul Republicii Moldova se va ocupa Guvernul Republicii Moldova”, a declarat viceprim-ministrul, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea.
Zona Ungheni urmează să devină un nod strategic pentru transportul de mărfuri. Pe lângă autostradă, planul include dezvoltarea unui hub logistic modern, noi terminale vamale, precum și modernizarea căilor ferate.