Artur Ioniță a pus umărul la victoria categorică a clubului Triestina. Fotbalistul din Republica Moldova a reușit o dublă în meciul cu AlbinoLeffe, dar echipa sa rămâne în continuare pe ultima poziție din a treia divizie a Italiei.
La 14 minute de la fluierul de start, Triestina a beneficiat de un penalty, care a fost transformat, fără dificultate, de Artur Ioniță, care a purtat banderola de căpitan. În scurt timp, AlbinoLeffe a egalat, dar gazdele au obținut din nou avantaj peste câteva faze.
Teoman Gunduz a marcat de două ori. A mai fost un gol al oaspeților, dar și reușita lui Christian D'Urso pentru Triestina. Scorul final de 5 la 2 a fost stabilit de același Artur Ioniță. Mijlocașul din Republica Moldova a șutat de la linia careului mare, iar mingea a ajuns în plasă, după ce s-a lovit de bară.
În această stagiune, Artur Ioniță, care s-a retras recent de la naționala Republicii Moldova, are patru goluri marcate pentru Triestina, ultima clasată din a treia ligă a Italiei. La începutul sezonului, echipa a fost depunctată de Tribunalul Federal, decizie motivată de numeroase abateri administrative. În prezent, formația lui Artur Ioniță are minus două puncte. În 2025, Triestina mai are programat un singur meci.