TV Network
Canalele TVR
Dosare

Contabila unei firme din Chișinău, înșelată cu aproape 920.000 de lei prin Telegram

post-img
O contabilă a efectuat două transferuri în valoare totală de 918.000 de lei
Sursa foto: Poliția R. Moldova

În ultimele 24 de ore, oamenii legii au înregistrat două cazuri noi de escrocherie, iar alte cinci infracțiuni comise anterior au fost raportate abia acum, prejudiciul total depășind două milioane de lei și 10.500 de euro.

Potrivit unui comunicat al Poliției, cel mai grav caz a fost înregistrat în municipiul Chișinău, unde contabila unei societăți comerciale a fost înșelată prin intermediul aplicației Telegram.

Femeia a primit un mesaj care părea să fie trimis de administratorul companiei, prin care i s-a cerut efectuarea de urgență a unui transfer bancar. Considerând solicitarea autentică, aceasta a efectuat două transferuri în valoare totală de 918.000 de lei. Ulterior, s-a constatat că mesajele proveneau de la persoane necunoscute, iar administratorul firmei nu solicitase efectuarea plăților.

În același timp, datorită vigilenței cetățenilor și intervenției prompte a polițiștilor, 51 de tentative de fraudă au fost dejucate înainte ca escrocii să provoace prejudicii.

Citește și: Un bărbat a fost prins în flagrant după ce a ridicat 140.000 de lei

Poliția recomandă cetățenilor și reprezentanților mediului de afaceri să verifice întotdeauna autenticitatea solicitărilor de transfer de bani sau de divulgare a datelor confidențiale printr-un canal alternativ de comunicare. 

Totodată, oamenii sunt îndemnați ca, în cazul unei suspiciuni de fraudă, să întrerupă imediat comunicarea și să apeleze Serviciul 112.

author-img_1

Svetlana Carțîn

Reporter