TV Network
Canalele TVR
Actualitate

Situația inundațiilor se stabilizează: Salvatorii își continuă intervențiile pe râurile Bâc și Ichel

video

Ploile abundente de săptămâna trecută au provocat distrugeri mari în raioanele Călăraşi, Străşeni, Ungheni şi Criuleni. În total, 69 de gospodării au fost inundate. 400 de hectare de terenuri agricole și 55 de kilometri de drumuri încă sunt sub ape. Autoritățile precizează că nu mai sunt riscuri de surpare a digurilor de pe lacurile din zonele afectate, însă celula de criză salvatorilor rămâne, în continuare, funcţională. La fel şi tabăra de corturi din apropierea râului Ichel, pe sectorul Năpădeni-Hârbovăț.

SERGHEI DIACONU, director, Centrul de Management al Crizelor: La moment au fost afectate doar 69 de gospodării. Puteau să fie afectate conform estimărilor peste 400 de gospodării. La moment, toate digurile sunt funcţionale. Cele trei diguri care puteau să cedeze, sunt consolidate cu saci de nisip, cu peliculă specializată, s-au făcut șanțuri de evacuare deliberată a apei. Cele circa 20 de gospodării care urmau să fie evacuate,  nu vor mai avea de suferit.



În total, până acum, în intervențiile de lichidare a consecințelor inundaţiilor au fost implicați peste 1.200 de angajați din diferite structuri și 300 de vehicule speciale. S-a intervenit pe râurile Bîc și Ichel, precum și pe sectorul Năpădeni-Hîrbovăț, dar și în raionul Ungheni. Potrivit datelor IGSU, nivelul apei este în scădere în mai multe localități, iar toate digurile afectate de ploi rezistă.



LILIANA PUŞCAŞU, ofiţer de presă, IGSU: În localitățile Micăuți, Rădeni și Drăgănești, de pe sectorul râului Ichel, echipele de intervenție au efectuat lucrări de pompare a apei cu utilizarea modulelor de mare capacitate. În Micăuți, Strășeni, acțiunile de pompare continuă, iar în localitățile Rădeni și Drăgănești se desfășoară lucrări de pompare a apei cu 12 pompe, din albia râului Ichel într-un bazin acvatic din apropiere, secat anterior. La Ungheni și în proximitatea satului Mănoilești, salvatorii și echipele specializate au continuat lucrările de consolidare a digurilor și evacuare controlată a apei. Tot în orașul Ungheni urmează a fi demarate lucrări de deversare controlată a apei din lacul din satul Pîrlița.


Pe râul Răut, în apropiere de Orhei, specialiștii au identificat o porțiune vulnerabilă a digului de protecție, dar fără pericol de inundaţii. Situaţia este stabilă şi pe râul Bîc, între satul Bucovăț şi oraşul Strășeni. Podul din orașul Strășeni rămâne, însă, închis. Până în prezent nu a fost stabilit un prejudiciu al consecinţelor ploilor din 22 mai. Premierul Alexandru Munteanu a solicitat astăzi instituțiilor statului mobilizare continuă pentru a acorda sprijin cetățenilor afectaţi de ploile puternice. El a dispus ca Ministerul Muncii și Protecției Sociale să analizeze posibilitatea de a oferi sprijin oamenilor. Vor primi ajutor şi familiile celor două victime luate de ape. Unul dintre bărbaţii morţi a lăsat în urmă doi copii orfani.


ALEXANDRU MUNTEANU, premierul Republicii Moldova: Această situație ne arată cât de important este să avem autorități locale puternice, bine organizate și capabile să gestioneze eficient problemele comunităților. Am reacționat prompt, dar am și identificat lacune care trebuie corectate. Ministerul Mediului am văzut că a început deja verificări privind modul de administrare a iazurilor și lacurilor. Lipsa scurgerilor și blocarea acestora cu deșeuri au agravat semnificativ situația din teritoriu și trebuie să ne asigurăm că pe viitor pot să fim mai bine pregătiți.

Citește și: La Călărași, zeci de persoane anchetate și trei reținute într-o schemă cu permise de conducere


În urma ploilor puternice din 22 mai, s-a intervenit în 22 situații de risc. Au fost inundate peste 40 de gospodării din localitățile Hîrjăuca și Mîndra, iar salvatorii au avut 11 misiuni de pompare a apelor în sate din raioanele Ungheni, Călărași și Dubăsari.

author-img_1

Angelina Ungureanu

Reporter