TV Network
Canalele TVR
Actualitate

Aproape o mie de infracțiuni legate de droguri, înregistrate în acest an

Rețelele infracționale își schimbă constant metodele pentru a ajunge cu substanțele interzise în Republica Moldova. Numai în acest an au fost înregistrate aproape o mie de infracțiuni legate de droguri, cu 30 la sută mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut. De ieri au intrat în vigoare noile prevederi legale care înăspresc pedepsele pentru traficul de droguri, inclusiv cel organizat prin internet.

De la începutul anului, autoritățile au scos din circuit aproape 69 de kilograme de marijuana, 32 de kilograme de PVP și 14 kilograme de hașiș. La începutul războiului, o mare parte dintre droguri erau introduse prin Ucraina. Situația s-a schimbat. Potrivit specialiștilor Direcției Antidrog, jumătate dintre cazurile de contrabandă au legătură cu frontiera cu Ucraina, iar cealaltă jumătate cu frontiera Uniunii Europene. Metodele de transport sunt tot mai greu de depistat.

„În acest moment, avem un altfel de algoritm. Mulți cetățeni de-ai noștri au devenit lideri ai grupărilor criminale și coordonează grupări de peste hotare, inclusiv din Uniunea Europeană, din Kazahstan și din diferite țări. Recent, am adus din Turcia o persoană care coordona trei magazine online pentru Republica Moldova”, a declarat Ruslan Cucu, șeful Direcției Antidrog a INI.

Cei mai vulnerabili sunt tinerii.

„Dacă o să mergem cu așa o rapiditate, cred că în câțiva ani de zile o să avem incapacitate de forță de muncă, deoarece, practic, toți tinerii sunt consumatori de droguri. Dar cel mai grav este că mulți dintre ei consumă droguri sintetice. Dacă vorbim despre tinerii consumatori, cea mai mare categorie de vârstă este de 18–30 de ani”, a menționat Ruslan Cucu, șeful Direcției Antidrog a INI.

Pentru depistarea substanțelor interzise, vameșii folosesc echipamente de scanare, verifică bagajele neînsoțite și sunt ajutați de câini specializați. La frontieră, cele mai multe cazuri de contrabandă sunt depistate la Leușeni, Costești, Palanca și Cahul. Potrivit Serviciului Vamal, în primele opt luni au fost înregistrate 26 de cazuri de contrabandă cu droguri.

„Cele mai multe cazuri au fost depistate la postul vamal Leușeni, la intrarea în țară. Într-un caz, peste 6 kg de sare PVP au fost depistate într-un microbuz care venea din Germania. Sarea era ascunsă într-un bagaj neînsoțit. Avem 21 de cazuri la intrarea în țară și 5 cazuri la ieșirea din țară. Când facem o analiză la ieșirea din țară, acestea sunt posturile de la frontiera cu Ucraina”, a declarat Tatiana Bogdan Șompol, ofițer de presă al Serviciului Vamal.

Începând cu 28 august 2026, autoritățile au la dispoziție și un cadru legal mai dur pentru combaterea fenomenului. Una dintre principalele noutăți este sancționarea promovării și facilitării consumului de droguri prin internet și rețelele sociale. Pentru astfel de fapte sunt prevăzute pedepse cu închisoarea de până la 4 ani. Pentru oferirea, livrarea sau distribuirea drogurilor prin intermediul platformelor online, pedeapsa poate ajunge la 7 ani. Iar în cazul grupărilor sau organizațiilor criminale, până la 12 ani de închisoare. Pedepsele sunt mai dure și pentru cei care atrag minorii în consumul de droguri. Fapta poate fi sancționată cu amendă de până la 50 de mii de lei sau cu închisoare de până la 5 ani. Pentru implicarea minorilor în circulația ilegală a drogurilor, pedeapsa a crescut până la 8 ani de închisoare.

author-img_1

Irina Mihailici

Reporter