Un angajat al Brigăzii de poliție cu destinație specială „Fulger” a fost rănit după ce un coleg a efectuat accidental o împușcătură din arma de serviciu. Incidentul s-a produs vineri seară în incinta instituției.
Potrivit informațiilor oferite de autorități, în circumstanțe care urmează să fie stabilite, ofițerul de serviciu al brigăzii a tras involuntar un foc de armă din arma din dotare. Glonțul a ricoșat, iar un alt angajat al instituției a fost rănit în zona gambei.
Victimei i-a fost acordat imediat ajutor medical, iar reprezentanții instituției susțin că nu există pericol pentru viața sau sănătatea acesteia.
Autoritățile au precizat că polițistul a cărui armă a fost implicată în incident are o experiență de peste 20 de ani în activitate și în mânuirea armelor de foc.
Cazul este investigat în cadrul unei anchete interne pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii incidentului. Totodată, a fost sesizată și Procuratura, care urmează să examineze cazul conform competențelor legale.