Justiție

Decizia instanței în dosarul permiselor de conducere de la ASP

post-img
CNA

Decizia instanței în dosarul permiselor de conducere de la ASP. Din cele șase persoane reținute de Direcția generală teritorială Nord a CNA.

Din cele șase persoane reținute de Direcția generală teritorială Nord a CNA:

- 2 persoane au fost plasate sub control judiciar pe un termen de 60 de zile;

- 2 persoane - arest la domiciliu pentru 30 de zile;

- o persoană - mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile;

- o persoană - mandat de arestare pe un termen de 15 zile.

Deciziile judecătorului de instrucție pot fi contestate la Curtea de Apel.

La 28 martie, o schemă de corupție la eliberarea permiselor de conducere a fost documentată de ofițerii Direcției generale teritoriale Nord a CNA și procurorii anticorupție. Șase angajați ai Agenției Servicii Publice (ASP), din oficiile Bălți și Chișinău, au fost reținuți pentru punerea în aplicare a unui sistem de colectare ilicită a mijloacelor financiare de la candidații pentru obținerea permisului de conducere, sumele pretinse pentru un permis variind între 400 și 1200 de euro.

Tot atunci, Agenția Servicii Publice a venit cu o reacție după ce CNA a anunțat că a reținut șase angajați ASP în cadrul unei scheme de corupție privind eliberarea permiselor de conducere.

author-img_1

Svetlana Carțîn

Reporter