Săptămâna începe cu o atenţionare Cod Galben de caniculă, valabilă pentru luni, 22 iunie. Temperatura maximă va atinge +35°C.
Alerta vizează în mod special întreaga parte de sud a țării, precum și câteva raioane din zona centrală, precum Ialoveni, Dubăsari și Anenii Noi.
Medicii ne recomandă să evităm expunerile prelungite la soare în intervalul critic de la mijlocul zilei şi îndeamnă cetățenii să consume cât mai multe lichide și să poarte haine lejere.
O atenție sporită e necesară în cazul copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.