TV Network
Canalele TVR
Justiție

Un șofer prins beat la volan a rămas fără maşină şi va ajunge la închisoare

post-img
El a mai fost condamnat pentru fapte similare în 2018, 2020 și 2024

Un bărbat a fost condamnat la un an și zece luni de închisoare, iar automobilul său a fost confiscat după ce a condus beat și fără permis de conducere. El a refuzat și testul alcoolscopic.

Potrivit Procuraturii Generale, anul trecut, bărbatul a fost prins de două ori în timp ce conducea un automobil fără permis de conducere şi într-o stare avansată de ebrietate.  

El a mai fost condamnat pentru fapte similare în 2018, 2020 și 2024. Bărbatul a fost lipsit de dreptul de a conduce, însă acest lucru nu l-a împiedicat să urce băut la volan. 

Instanța a dispus confiscarea automobilului, iar bărbatul va face închisoarea dacă sentința va rămâne definitivă. 

Citește și: Un șofer prins beat la volan a rămas fără mașină

Procuratura vrea pedepsirea persoanelor care conduc în stare de ebrietate și va cere in instant confiscarea în folosul statului a masinilor. 

Este al treilea caz în care un şofer rămâne fără maşină după ce a fost găsit băut la volan.

author-img_1

Irina Mihailici

Reporter