Un bărbat a fost condamnat la un an și zece luni de închisoare, iar automobilul său a fost confiscat după ce a condus beat și fără permis de conducere. El a refuzat și testul alcoolscopic.
Potrivit Procuraturii Generale, anul trecut, bărbatul a fost prins de două ori în timp ce conducea un automobil fără permis de conducere şi într-o stare avansată de ebrietate.
El a mai fost condamnat pentru fapte similare în 2018, 2020 și 2024. Bărbatul a fost lipsit de dreptul de a conduce, însă acest lucru nu l-a împiedicat să urce băut la volan.
Instanța a dispus confiscarea automobilului, iar bărbatul va face închisoarea dacă sentința va rămâne definitivă.
Citește și: Un șofer prins beat la volan a rămas fără mașinăProcuratura vrea pedepsirea persoanelor care conduc în stare de ebrietate și va cere in instant confiscarea în folosul statului a masinilor.
Este al treilea caz în care un şofer rămâne fără maşină după ce a fost găsit băut la volan.